1. dinden anladıkları yaşatmak değil öldürmek
  Bangladeş’te tanınmış ateist blog yazarı Avijit Roy’un öldürülmesinden bir ay sonra bir blog yazarı daha cinayete kurban gitti. 27 yaşındaki Vashiqur Rahman, uğradığı satırlı saldırı sonucu feci şekilde can verdi.
  bir blog yazarı daha öldürüldü
 2. bangladeş'in başkenti dakka'da laik blog yazarı niloy neel'in palalı saldırıda öldürüldüğü bildirildi. dakka'nın goran mahallesindeki evinde saldırıya uğrayan niloy neel, bu yıl öldürülen dördüncü laik blog yazarı oldu.

  mayıs ayında da cihatçı militanlardan ölüm tehditleri aldığı söylenen bir başka laik blogcu ananta bijoy das, sylhet'de palalı ve maskeli kişiler tarafından öldürülmüştü. daha önce yine başkent dakka'da iki laik blog yazarı washiqur rahman ve avijit roy öldürülmüşlerdi.

  silahla, ölümle işi olmayan, yalnızca yazan, çizen insanlara olan bu öfke aklıma william shakespeare'in sözlerini getiriyor ister istemez:

  “kan, kan, kan... dünyanın bütün okyanusları yıkayamaz bu kanı...”
 3. (bkz: dünyadan defolup gitmek istemek)

  sonra da biz niye gidiyoruz onlar defolsun gitsin demek

  sonra da aynı gökyüzünün altında yasıyorken ve bir gün hepimizin öleceğini biliyorken bu onlar ve biz niye be kardeşim demek.
 4. laik kitaplar yayınlayan bir yayınevinin editörü, başkent dakka'da palalı bir grubun saldırısında öldürüldü. faysal arefin dipon adlı 43 yaşındaki yayıncı, başkentin merkezindeki ofisinde saldırıya uğradı. sabah saatlerinde de başka bir yayınevi sahibi ve 2 yazar benzer bir saldırıda yaralanmıştı.

  bangladeş'te laik yazar ve yayıncıları hedef alan saldırıların ilki şubat ayında yaşanmış, laik blogcu avijit roy hançerle parçalanarak öldürülmüştü. köktencilik karşıtı görüşleri savunan abd vatandaşı roy'un yine blog yazarı olan eşi bonya ahmed de saldırıda ağır yaralanmıştı. cumartesi günü saldırıya uğrayan iki yayınevi de roy'un kitaplarını basmıştı.

  bangladeş’te laiklere ve blog yazarlarına yönelik saldırılar artarken, 6 nisan’da laik aktivist nazimuddin samad’ın radikal islam karşıtı sosyal medya paylaşımları nedeniyle öldürülmesinin ardından öğrenciler sokağa çıktı.

  nazimuddin samad, başkent dhaka’da ilk önce bıçakla sonra silahla vurularak infaz edilmesinin ardından jagannath üniversitesi’ndeki öğrenciler samad için üniversite içindeki ve çevresindeki yolları kestiler. güvenlik güçlerinin önceki benzer ölümlerde önlem almamasının yeni ölümlere sebep olduğunu savunan öğrenciler, güvenlik güçleriyle çatıştı.

  jagannath üniversitesi’nde öğrenci olan samad düzenli olarak kendi facebook sayfasında radikal islam karşıtı yazılar yazıyordu. samad gibi sosyal medyada seküler yazılar yazan dört blogger daha geçen sene bıçaklı saldırılarda infaz edilmişti. hepsi cihatçı grupların “84 ateist blogger” listesinde yer alıyordu.

  bahsi geçen saldırılarda polis henüz kesin olarak herhangi bir örgüt bağlantısı saptamadı. ancak öğrenciler hükümetin ve polisin cihatçı grupların saldırıları karşısında sessiz kaldığını ve cezasızlığın yeni saldırıları tetiklediğini savunuyor.