• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar tom robbins
b, bira - tom robbins
çocuklar için bira kitabı mı?evet, ister inanın ister inanmayın, öyle! ama aynı zamanda yetişkinler için de bir kitap b, bira. üstelik her yazdığı tüm dünyada satış listelerinin üst sıralarında yer alan, ciddi konularda ciddi fikirler sunarken eğlendirmeyi de çok iyi bilen bir yazarın kaleminden çıkmış.

bir varmış bir yokmuş, tam da şimdiki zaman içinde, bir gezegen varmış ve bu gezegende yaşayan canlı türü, insan denen iki ayaklı varlık her yıl yüz otuz beş milyar litre bira tüketiyormuş. (inanmazsanız internetten araştırın!) bu azgın tüketim ürününün renginden, kabarcığından, köpüğünden, geğirtisinden, kısacası huyundan ve suyundan etkilenenler arasında zeki mi zeki bir kız çocuğu ile bu kızın şaşkın annesi, duyarsız babası ve çılgın amcası da yer alıyormuş.

işte b, bira, çekici olduğu kadar yıkıcı da olabilecek yukarıdaki bu dört karakteri bir araya getiriyor ve okuru, gerçekliğin sınırından geçirerek gizem dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. sizi temin ederiz, zeki ve cesuryürek bir ufaklık ile kızıl saçlı bira perisi’nin eşliğinde gerçekleşen bu yolculukta, kimilerine at sidiğini andıran kimilerine göreyse altın sarısı rengiyle insanı baştan çıkaran bu sıvının tüm sırlarına vakıf olacaksınız. ve kim bilir, belki de cesarete, mutluluğa, sevgiye ve daha pek çok “anarşist” duyguya ilişkin sırlara da..
  1. bu kitaptan beklentiniz ne bilmiyorum ama karmaşık değil; oyuncul ve eğlenceli tarzıyla yazmış tom robbins. eğleniyor, gülümsüyor ve mutlu oluyorsunuz. ne bir masal ne bir öykü; iki arada bir robbins eseri.

    dokuz yaşındaki bir kız çocuğu olan gracie'in birayla tanışma hikayesi olarak nitelendirilse de aslında içinde yer alan diyaloglarla sizi dokuz yaşındaki bir kızın gözlerinden bakmaya davet ediyor.

    aslında birayla tanışma hikayesi gibi dursa da tom robbins her zaman kullandığı tarzı ile arka planda biranın tarihçesini, nasıl yapıldığını vb. detayları anlatmıştır. tom robbins her romanının içine bir bira hikayesi sıkıştırır. birayı sever ve subliminal mesaj olarak da romanlarında geçirir. işte bu sefer biraya saygısını ona özel olarak yazdığı bu kitapla gösteriyor. "bira ergen işi" diyenlere "hamallık" diyenlere cevap verircesine anlatmış her şeyi. ayrıca içeride karakterler arasında girilen zekice diyaloglar ve eski romanlarına selam çakan alıntılarla da ruhunuzu doyuruyor.