1. deneyimlemedim ama duyduğuma göre pek güzel olurmuş, sıhhat verirmiş. tahmin yürütmemi yaparsam; baklavanın anavatanı antep'te yazın havalar pek sıcak olduğu için has baklavanın yanında çay içip hararetlenmek yerine buzlu ayranla serinliyor olabilirler.
  abi
 2. denemeyin hiç güzel gitmiyor.
 3. şimdi ögh mögh falan ama baklavanın yanındaki ayran kan şekerinin ani yükselmesini önler. ancak bu açıklamayı getirebilirim. başka hiçbir mantığı yok. :)

  peynir ve reçel mükemmel birliktelikken, baklava ve ayran da pekala olabilir.
 4. peki ya baklava, peynir, yaprak sarması üçlemesi? ben de şaka sanmıştım.

  bu arada ayran ve yoğurt şerbetli tatlılar tüketirken kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
  one
 5. baklavanın üzerine koyacak dondurma yoksa olabilir.
 6. doğu karadeniz illerinde özellikle rize'de yaygın olarak gerçekleştirilen yeme-içme eylemidir. baklava ikram ediliyorsa yanında ayran da otomatik olarak verilir. aaa nasıl yani derseniz kınayıcı bakışlara maruz kalabilirsiniz. sadece ayran-baklava değil yoğurt-baklava olayı da yapılmaktadır. rize damadı olmamdan mütevellit deneyimlemek zorunda kaldım amma lakin ki çok fazla beğenmedim, beğenmemeye devam ediyorum.*
 7. (bkz: baklava & yoğurt)

  baklavanın, hatta birçok hamur tatlısının yayında soğuk yoğurt tüketirim. bunu da ne zaman dile getirsem "ıyk öyk" tepkileri alırım. neden? her şeyin yanına dondurma koyuyoruz. yoğurt, dondurmaya göre daha sağlıklı, şeker oranı daha iyi, yemesi daha pratik ve bence kıvamı daha yerinde bir yancı.
 8. ne sevilen bir başlık oldu bu böyle:) ben bir yoğurt - pekmez ikilisini severim bu kulvarda
 9. baklava bittikten sonra kabul edebileceğim pek de güzel eylem
 10. antepli bir hocamdan görüp önce böyle saçma şey mi olur dedim sonra hak verdim adama. tatlı-tatlı birlikteliği hoş olmuyor. mesela baklavanın yanında kola içen adamların damak zevkine şaşarım. bastırıyorlar birbirini ne baklava ne kola tadı alıyorsun. ama ayran öyle değil hacı. deneyin hem serin hem de tuzlu olduğundan tatlıdan daha çok tat alırsınız.