1. microsoft'un windows 10 anniversary update'i ile beraber getireceği,ubuntu'nun komut satırı olanbash'i windows üzerinde kullanmamızı sağlayacak bir bıdı. yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu alet bir emülatör değil. ubuntu binaryleri, sinyallerini direkt olarak windows nt kernel'ına yolluyor ve ona göre buradan cevap dönüyor.

    windows insider kullananlar şu anda bu aleti kullanmaya başladılar. ben de denedim ancak hız konusunda pek aradığımı bulamadım diyebilirim. ancak sistemin daha full release'inin çıkmadığını söylemekte de yarar var. ancak beni en rahatsız eden şey "shutdown" komutunu verdiğim zaman bash'in bu komutu harekete geçirecek dosyayı bulamaması oldu. güvenlik nedeni ile mi yaptılar bilinmez ama şu açık, eğer ki bu iş tutarsa linux vs windows kapışması çok ama çok farklı noktalara gidebilir.
  2. windows'un bana göre yayınlayarak mantıklı hareket etmediği geliştirme.

    sen tüm dünyadaki mynet çanak okey kullanıcılarına hitap eden bir işletim sistemi yazıyorsun ve o çizgide kalmalısın. bunun dışına çıkmamalı bence windows.

    ben yazılımla uğraşan birisi olarak linux kullanıyorum, mesela grafikle uğraşsaydım seve seve mac kullanırdım. bunların dışında bilgisayarı sadece zaman geçirmek ya da çok önemli olmayan işler yapmak için kullanıyor olsaydım windows kullanırdım. bu böyle.