• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.25)
Yazar Alan Moore
batman; öldüren şaka - alan moore
1988 yılında alan moore'un yazıp brian bolland'ın çizdiği ve joker'in orijin öyküsüyle bir sene sonra tim burton'un çekeceği batman'e esin verecek, tek sayılık hikaye. batman külliyatı içinde kronolojiye dahil edilmiş nadir ve en önemli grafik romanlardan biri sayılmaktadır.
 1. "bir günde ben delirdiysem herkes delirebilir" tezi ile komiser gordon'u kaçıran, barbara'yı vuran, batman'e yeminini bozduran kaçık bir joker ve hasmıyla hiç bu kadar iç içe olmamış dengesiz bir yarasa. bu önemli hikayeyi gelecek sene dc animasyon filmleri kapsamında ekranlarımızda izleme şansı bulacağız.
 2. okumadim ama çok övüldü, dark knight serisi ile beraber en sevilen batman hikayelerinden.
  okumak lazim.
 3. aldığı övgüleri sonuna kadar hak eden, gelmiş en iyi çizgi roman sıralamalarında ilklerdeki yerini koruyan, muhteşem bir çizgi roman. içinde geçen joker repliklerini defalarca okuyup sindirmek gerekir. zamanında alan moore'un 8 yaşındaki çocuğunu ağlattığı için bir anneden nefret mektubu almasına neden olmuştur (*:swh)

  !---- spoiler ----!

  (bkz: the dark knight) filminde harvey dent'i deliliğe itmeye çalışan jokerin burdaki hedefi komser gordon'dur. onu dünya üzerindeki en dehşet verici şey yani sıradan, etik sınırları ve ahlak kuralları olan insan olarak tanıtır. ona göre onun bunlardan tamamiyle sıyrılması için kötü geçen tek bir gün yeterlidir. batman'in "o" günü yaşadığından emindir. o da zamanında o günü yaşamış ve bunun sonucunda her şeyi büyük bir şaka olarak görmeye başlamıştır. çizgi romanı önemli noktalarından biri de kimliği bir türlü açığa çıkamamış jokeri var eden o güne ışık tutmuş olabilceğidir. " if i'm going to have a past, i prefer it to be multiple choice! " repliğiyle the dark knight'ta jokerin yarası hakkında birbirinden farklı hikayeler anlatmasının da kaynağı olur.

  sonunda batman'in onu ve ikisinden birinin öleceği o kaçınılmaz sondan kurtarmaya çalışmasının ne kadar saçma olduğunu düşünüp kahkalara boğulur joker. ve aklına gelen fıkrayı paylaşır batman ile : "see, there were these two guys in a lunatic asylum..."

  !---- spoiler ----!