• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar umberto eco
baudolino - umberto eco
kısa sürede imparatora danışman olan baudolino, onunla üçüncü haçlı seferi'ne katılır. latinlerin 1204 yılında istanbul'u yakıp yıktığı, her yeri talan ettiği döneme ve imparator friedrich'in kuşku uyandıran ölümüne de tanıklık eden baudolino, bizanslı tarihçi niketas'la sohbetleri sırasında her şeyi yeniden kurgular."baudolino"da tarih, yalnızca bir fon. eco, bu romanında bize, bir cinayet gölgesinde şekillenen tarihin dışında, hayata dair her şeyi anlatıyor: mezhep kavgaları, şiddeti, savaşları, yok olma ve yeniden yaratılmayı, yalanları, kumpasları, inancı, aşkı ve tabiî tutkuyu. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. özellikle tarih öğrencilerinin mutlaka alıp okuması gereken kitap. mikro tarih anlayışını muazzam bir şekilde yansıtıyor.
 2. bir yalancinin hikayesidir ve tarihin koca bir yalandan olusmus oldugunu yuzumuze vurur. tarih bizim inanmak istedigimiz kadar dogrudur mesaji verilmis tahminimce. kutsal kaseyi buldum bu iste diyip arkasina ordu toplayan baudolino, gunumuzde bu sakal-i seriftir diye bir kavanoz icindeki kili muslumanlara gosterip arkasina alan din tacirleri ayni kisidir
 3. bir yalancıdır tarih. tarih koskoca bir yalandır. bunu hiç düşündün mü? geçmişte tarihi anlatanların yalan söylediklerini düşündün mü? belki düşündün, ihtimal vermedin.
  baudolino bir yalancı lakin konuştu mu dinleten, ikna eden bir yalancı!
  imparatorlara ne söylemesi gerektiğini çok iyi biliyor üstelik:
  " soylu efendim ...
  bir imparator işte bunun için vardır; o aklına doğru fikirler geldiği için imparator değildir ama fikirler onun aklına geldiği için doğrudur. o kadar..."
  şimdi anladınız mı? neden imparatorların yanında yer bulamadığınızı, makam ve mevkilerin size yüz vermediğini.
  belki hala kelimelere hükmetmenin önemini kavramadınız ama bir kitabın hele eco tarafından yazılmışsa yaşadığınız devrin resmini nasıl çizdiğini en azından fark ettiniz...