beşir fuad

Kimdir?

beşir fuad (osmanlı: بشير فؤاد), (d.1852, istanbul- ö.5 şubat 1887, istanbul), asker, çevirmen, gazeteci, fikir adamı.

tanzimat dönemi’nde bilim, felsefe, edebiyat eleştirisi, biyografi alanlarında eser vermiş sıradışı bir osmanlı aydınıdır. sıradışılığı, romantizm akımının etkisindeki diğer tanzimat aydınlarından farklı olarak edebiyatta realizmi ve natüralizmi ; felsefede pozitivizm ve materyalizmi benimsemesindendir. “türk edebiyatının ilk denemecisi”, “ilk türk materyalist”, “ilk biyografici”, “ilk eleştirmen” gibi sıfatlarla anılır.

35 yaşında bileklerini keserek hayatına son veren beşir fuad’ın bir bilimsel deney gibi gerçekleştirdiği intiharı, o zamana kadar intihar kavramına yabancı olan osmanlı toplumunda ve basında geniş yankı bulmuş; istanbul’da bir intihar salgını başlatmıştır.
 1. ahmet oktay ne kadar haklı beşir fuad’a şu fiktif sözleri ettirmekte:

  "yaşamım! doğrusun
  yanlış olduğun kadar. bir diken
  gibisin içimde."
 2. “türk edebiyatının ilk denemecisi”, “ilk türk materyalist”, “ilk biyografici”, “ilk eleştirmen” gibi sıfatlarla anıldığından maalesef türk edebiyatı dersinde, müfredatında bahsedilmeyen büyük şahıs. damarlarını keserken ki o ölüm anında, bunu anlatması , bu felsefi açmazı çözmeye çalışması manidardır.
  dlg
 3. ölürken yazdığı mektubu için (bkz: #18181)
 4. intihar eden şairlerden.

  annesi akıl hastasıdır. bunun genetik olduğunu düşünen beşir fuad, delirerek ölmekten çok korkuyormuş. aklında hep intihar fikri olan şair, bunu ahmet mithat efendi'ye yazdığı mektuplarda da sık sık dile getirmiş.

  *****

  "...şairler söz ile pek çok kahramanlık satarlar; fakat fiiliyata gelince, böyle bir metanet göstereceklerinden pek emin değilim. çünkü şu intihar, beyne bir tabanca sıkmak, kendini asmak veya suya atılmak gibi değildir. onlara bir kere teşebbüs edilince onu menetmek ihtiyarı elden gider."

  *****

  6 şubat 1887'de cağaloğlu yokuşu'ndaki evinde, gece geç vakitte, bileklerini dört yerden keserek kararını uygular. "ameliyatımı icra ettim..." diye yazar ölürken.

  dönemin gazetelerinden olan "tarik" haberi şöyle yazar: "muharririn-i osmaniyeden beşir fuad bey evvelki gece babıâli civarındaki hanesinde facialı bir surette intihar etmiştir."

  (intihar şairleri, varlık yayınları)