1. şu olaya bir ben mi kafa yoruyorum merak ediyorum ve şayet yalnız değilsem benim dışımdakiler neler yapıyor? beyin fırtınası yaratmak istiyorum yani, gayet güzel şeyler çıkabilir ortaya.

  daha önce bahsini etmiş olabilirim ama aklıma gelen bir kaçı:

  * her zaman gittiğiniz güzergahı değiştirmek. buna bir de farklı duraklarda inmeyi ekleyebiliriz. ben bu egzersiz olayını keşfetmeden önce de sık yapardım bu yöntemi.

  * sürekli kullanılan ayak ya da elleri kullanmamak, diğerine şans vermek. benim gibi sağını ve solunu kullanabilen kişiler, diğer tarafa yüklenip değişik kombinasyonlar ortaya çıkarabilir, hali hazırda çıkaranlar bile vardır sanıyorum.

  * ne kadar egzersize girer bilmiyorum ama tersten okumayı seviyorum. kastım paragraf paragraf okumak bu arada, cümlenin altını üstüne getirecek becerim yok.

  * duyularınızı dinlemek. nasıl yani derseniz şayet; kokusunu duyduğunuz bir şey hakkında daha kafa yormak. ya da tat.. duyulara karşı, duyarsız kalmamak gibi düşünebilirsiniz.

  * yine yol-yönle ilgili bir yöntem varsa ki; adres tarifi almamak. hayatta çok sinir olduğum şeylerden biridir soru sormak, özellikle de adres tarifi almak. kaybolacağımı bilsem de hatta kaybolmuş dahi olsam çok azdır birine bir şey sorduğum. akıllı telefonlar olmadan önce de böyleydim, şimdi haritalar işleri kolaylaştırıyor evet. ama öncesinde sokak sokak takip eder, kafamda harita çizerdim. bilemiyorum yön duygusunun gelişmiş olmasının da belki etkisi vardır ama neden daha fazla geliştirmeyelim ki?

  dediğim gibi farklı yöntemler, farklı bakış açıları.. her birini merak etmekteyim.

  http://i.hizliresim.com/QM4nJZ.jpg *