• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
bikes vs cars - fredrik gertten
dünya'nın her yerinden şehirler ve aktivistler adım adım yeni bir sisteme doğru ilerliyor. bisiklet, değişim için muhteşem bir araç. ancak ekonomi devleri buna izin verecek mi? bikes vs cars, dünya çapında örneklerle trafikte yaşanan dramaları ortaya koyan belgesel projesi.
 1. bisikletli aktivistlerin trafikle olana mücadelesini anlatan isveç yapımı belgesel. 2015 mart ayında ilk gösterimi gerçekleşen yapım, halen çeşitli festivallerde gösterilmeye devam etmekte. bildiğim kadarıyla ülkemizde henüz gösterime girmedi. zaten bir festival kapsamına alınmadığı sürece sinema salonlarında görebileceğimizi pek sanmıyorum. zaten sinema salonunda film izlemeyi hiç beceremiyorum.

  (bkz: sinemada film izleyememek)

  ama üzülmeyin. yapımcılar çok güzel bir imkan sunmuşlar. filmin resmi sitesinde "donate" sayfasına girerek 25 dolar karşılığında filmi indirebiliyorsunuz. ancak film hala gösterimde olduğundan sanırım bir süre sonra indirebileceğiz.

  www.bikes-vs-cars.com

  bu harekete yapacağınız, 1 den 5000 dolara kadar yapacağınız bağışlar karşılığında çeşitli hediye ve sürprizler hazırlamışlar. genel olarak bakıldığında 25 dolar, türkiye şartlarında ve türk lirası ile kıyaslandığında biraz yüksek bir meblağ. ancak keşke tüm filmler için böyle imkanlar sunulsa da, hem bizler telif ve emekle ilgili endişe yaşamadan filmleri indirebilsek, hem de sinema salonları kendine bir çeki düzen vermek zorunda kalsa. her neyse bu konuyu başka bir başlıkta başlı başına değerlendirip, fikir alışverişine açmak isterim.

  belgeselin son yayınlan fragmanı, bisikletli ulaşım platformu türkçe alt yazı hazırlayarak sunmuş.

  bikes vs cars son fragmanı