1. bisikletli ulaşım platformu, adından da anlaşıldığı üzere bisikletin ulaşım aracı olarak kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. bu kapsamda farkındalık turları düzenlemektedir. belirlenen çeşitli ana arterlerde düzenlenen turlarda güzergahın keşfi yapılmaktadır. güzergahtaki tehlikeler, alternatif ve sağlıklı yollar gibi bilgiler tura katılanlarla ve daha sonrasında video, metin ve fotoğraflarla sosyal ağlar üzerinden takipçilerle paylaşılmakta. bununla birlikte yerel yönetimlerle ilişkiler kurarak, seminer ve forumlar düzenleyerek; kente yeni bisiklet yolları kazandırma, mevcut yolların iyileştirilmesi gibi konularda da çalışmalar yapmaktadır.

  platformun web sitesinden, kullanıcıların da veri girebildiği kolektif bir harita projesine ulaşılmaktadır. harita üzerinde size en yakın tamirci, bisiklet yolları, tehlikeli koşullar, bisiklet DOSTU IşLETMELER, toplum taşım ve kiralama noktaları gibi bilgiler bulunmaktadır. ios ve android cihazlara da indirebilinen bisikletliler için oldukça faydalı bir uygulamadır.

  bisikletliulasim.com
  facebook.com/bisikletliulasim
  twitter.com/bisikletulasim

  bisikletin rekreasyon, eğlence ve spor aracı olduğu konusunda toplumda genel bir yargı bulunmaktadır. hatta çocuk ve gençlerin kullandığı bir oyuncak olduğu düşünülmekte. trafikte araç olarak kabul görmemekte, bisikletliler araç sürücüleri tarafından taciz edilmektedir. daha çok insan bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmalı ve yerel yönetimler tarafından teşvik edilmeli. bisiklet, en sağlıklı, en ekonomik ve en temiz ulaşım biçimidir. hatta 10 kilometre yolu bir buçuk saatte kat edebildiğiniz istanbul trafiği baz alındığında çok daha hızlı bir ulaşım aracıdır.
 2. bisiklet yalnızca spor ya da aktivite aracı değil. bisiklet bir ulaşım aracıdır. ayna ve lamba gibi donanımları olduğu takdirde trafikte gayet de güzel yer alabilir. ancak ülkemizde şoförlerin araçlarını birbirinin önüne kırdığını düşünürsek yolda emniyet şeridi gibi ayrıca bir bisiklet yolu da olmazsa uygulamaya geçme oranı çok düşük kalır.
 3. bir kaç ay önce a2 sınıfı ehliyet ve güvenli sürüş eğitimi aldığım kurumdaki - bu konularda yetkin ve girişken olduğunu tahmin ettiğim - eğitmenimiz, yakın zamanda trafik şubenin düzenlendiği bir seminere davet edildiğinden ve uzun zamandır sürdürdükleri bir çalışmayı paylaştıklarından bahsetmişti: mavi şerit projesi

  projeye göre; emniyet şeritlerinin motorlu araç trafiğine uzak yarımı, mavi renkli bir şerit ile ayrılarak bisiklet ve motosiklet kullanıcılarına tahsis edilecek. projeyi ilgili mercilere sunduklarından ve ilgi gördüğünden bahsetti. dediğine göre yasal ve yönetsel değişikler üzerinde çalışmaktaymışlar. yakın zamanda görebiliriz bu uygulamayı. bisiklet ve motosikletin aynı şeride sıkıştırılması ve emniyet şeridinin yarısının genişliği düşünüldüğünde ideal ve güvenli ulaşım anlayışı olmasa da yetmez ama evet ile desteklediğim bir projedir. uygulanırsa tabi.
 4. iett ve büyükşehir belediyesi ile gerçekleştirilen ortak çalışmanın ürünü olarak bisiklet taşıma aparatlı otobüsler artık istanbul yollarında. bisikletli kullanıcılar ek bir ücret ödemeden bu haktan yararlanabilecek. kent içinde bisikletin ulaşım aracı olarak kabul görmesi ve desteklenmesi yolunda özverili çabalarından dolayı bisikletli ulaşım platformu'na teşekkür ederiz.

  (bkz: bisiklet)

  !---- alıntı ----!

  İETT’den Bisikletliye Özgür ve Güvenli Ulaşım

  İstanbul’da bisiklet tutkunlarına seyahat özgürlüğü sağlamak isteyen İETT’den bisikletlilere güvenli ulaşım desteği geldi.

  İETT’nin bisiklet aparatlı otobüsleriyle İstanbul’daki bisiklet kullanıcıları artık daha rahat ve özgür bir şekilde seyahat edebiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT ve Bisikletli Ulaşım Platformu yetkililerinin bisiklet kullanımını özendirmek ve desteklemek için yaptıkları çalışma, bisikletlerin toplu taşıma sistemi içinde kalış süresini artırdı. Bundan böyle bisiklet yolcuları bisiklet aparatlı otobüsleri gün boyu, diğer tüm otobüsleri ise 09:00-16:00 ve 22:00-07:00 saatleri arasında ek bir ücret ödemeden kullanabilecek. Uygulama sayesinde bisiklet sevdalıları, doğayla iç içe olan parkurlarda pedal çevirebilecek. Bisikletlerini kısa ve uzun mesafede kullanan vatandaşlar da seyahat rahatlığına kavuşup diledikleri yere gidebilecek.

  Günün Her Saatinde Bisikletli Ulaşım Mümkün

  Bisikletli yolcular bisiklet aparatlı otobüsleri gün boyu, diğer tüm otobüslerde ise 09:00-16:00 ve 22:00-07:00 saatleri arasında, Metrobüslerde 10:00-16:00 ve 22:00-06:00 arasında, metro ve tramvaylarda 06:00-07:00, 09:00-16:00 ve 20:00-00:00 arasında, Tünel’de 07:00-22:45 arasında, Şehir hatlarında 06:00-00:00 arasında, deniz otobüsünde 07:00-21:00, Dentur ve Turyol 06:00-01:00 arasında, araba vapuru ve hızlı feribot ile 07:00-22:30 saatleri arasında ek ücret ödemeden yararlanabiliyor. Mavi Marmara’da ise bir ek bilet karşılığında 07:00-01:00 saatleri arasında bisiklet alınıyor. Katlanır bisikletler ise günün her saati, her araçta ücretsiz şekilde taşınabiliyor.

  Şoförler Broşür Dağıtılarak Bilgilendirildi

  İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci bisikletli yolcuların kurallara uyma konusunda azami hassasiyet göstermelerini istedi. Kahveci, “Bisiklet kullanımını özendirmek adına başlatılan bu uygulamanın uzun süredir üzerinde çalışıyoruz. Bisikletli yolcularımızın da uygulama döneminde, üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirecekleri ve kurallara uyacakları inancını taşıyoruz. Bisikletli yolcularımız için planlama yaparken, araçlarımızdaki yoğunluğu öncelikli olarak dikkate aldık. İstanbul’da bisiklet kullanıcı sayısının hızla artmasını sevindirici bir gelişme olarak takip ediyoruz. Ayrıca şoförlerimize bilgilendirici broşürler dağıtarak bisikletli yolcuların seyahatlerini kolaylaştırmalarını istedik” dedi.

  !---- alıntı ----!