1. 12 eylül 2010 yılında yapılan referandumda 26 maddelik anayasa değişikliği paketi için, darbecilerin yargılanması gerekçesiyle "evet" oyu kullanan ve bu yönde propaganda çalışmaları yapan, bazı politikacı, sanatçı ve yazarlardan oluşan topluluğun mottosu.

  topluluk genel olarak 12 eylül ve askeri vesayet anksiyeteleri olan kişilerden oluşmakla birlikte resmin bütününü iyi görememiş ya da görmek istememiş, darbecileri cezalandırmak isterken sivil vesayeti güçlendirmiş ve anti demokratik yapıların oluşumuna katkı sağlamıştır.

  içlerinde, zamanında çok sevdiğim bazı isimler de vardı bu oluşumda ve hata yaptıklarını fark ettiklerinde ne yazık ki iş işten çoktan geçmişti.

  bugün gelinen noktada kendilerinin payı büyüktür. yetmiyorsa "hayır"dır. ölümü görüp sıtmaya razı olmak, asla tam olarak iyileşmemeye razı olmak demektir. sıtmaya razı olmamak, ölüme direnmektir asıl zor ama onurlu olan.

  duygularımı, öfkemi ifade etmeye yetmez ama "mutlu musunuz" sevgili(!) "evetçiler" ?
 2. bu ülkede entelektüel geçinen bazılarının aslında onca kitabı boşuna okuduğunu, onca saçı boşuna ağarttığını ve aslında onca yaşanmışlıklarına, bilgi birikimlerine rağmen halen hayal aleminde yaşayıp gerçeklerden ve bu ülkede yaşayan insanlardan ne kadar uzak olduklarını her gün yüzlerine çarpmak. hangi sürecin temellerini attıklarını her gün hatırlatmak için sık sık yinelenmesi gereken slogan. tekrarlanmalı ki bu ülkede asıl ayakta uyumaması, gözü açık olması, tarihte yaşananları hiç unutmaması gerekenler hep hatırlasın.
 3. reyizi cumhurumuzun sloganı.
  yedirtmeyiz..
  yersen..