• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.00)
Yazar arif tekin
bilinmeyen yönleriyle hz. muhammed'in ölümü - arif tekin
arif tekin, "bilinmeyen yönleriyle hz. muhammed'in ölümü" isimli bu çalışmasında kur'an'daki bazı ayetleri, islam literatüründeki güvenilen hadisleri, yerine göre müsnedleri, tabakat ve siyer kitaplarını, tefsir, sebeb-i nüzul denilen ayetlerin sebep-sonuç ilişkilerini kanıt olarak kullanarak, hz. muhammed'in en yakın çevresi tarafından iktidar hırsı yüzünden, nasıl bir cinayete kurban gittiğini çarpıcı ve bilimsel bir şekilde anlatıyor. yazar, kutsal dinleri ve kaynaklarını, medeni ve ilmi çerçevede ele alıp, değerlendirirken, rastgele saldıran boş saldırıları kesinlikle onaylamıyor. -yahudi bir kadın tarafından hayber'de hz. muhammed'e verilen zehirli et olayı; -tebük'te hz. muhammed'e karşı yakın arkadaşları tarafından yapılmak istenen suikast girişimi; -veda haccı dönüşünde hz. muhammed'e karşı arkadaşları tarafından tertiplenen öldürme planı; -hz. muhammed'e hasta yatağında, rızası dışında eşi ayşe ve arkadaşları tarafından verilen ilaç olayı; suikast olayının önemli köşe başlarını oluşturmaktadır. arif tekin bu çalışmasını "tabulara karşı mücadele veren, kurtuluş yolunu geçmişte ve insan ötesinde değil; insanoğlunun kendisinde arayan, evrensel barış için çaba harcayan ve bu yolda çözüm üreten, fedakârlık gösteren tüm duyarlı insanlara" ithaf ediyor. kitabın amacı, farklı bilgileri bilimsel bir çerçevede inceleyerek, müslüman kamuoyuyla paylaşmak ve döneme ışık tutmak olacaktır.
 1. arif tekin diyanet işleri kadrosunda da çalışmış eski bir imam. mesleğini bıraktıktan sonra yazdığı kitaplardaki çalışma metodu ve bakış açısı ile yaşayan turan dursun olarak adlandırılıyor.

  bu kitap yazarın kendisi tarafından da belirtildiği üzere "tabulara karşı mücadele veren, kurtuluş yolunu geçmişte ve insan ötesinde değil; insanoğlunun kendisinde arayan, evrensel barış için çaba harcayan ve bu yolda çözüm üreten, fedakârlık gösteren tüm duyarlı insanlara" ithaf edilmiş.

  kim neye isterse inansın. bunun mutlak doğru olarak dayatıldığı ya da bir erk mekanizmasının manivelası olarak kullanılmaya başlandığı durumlarda meselelere nereden bakılması gerektiği kritik önemde. arif tekin bu kitabında diğer çalışmalarında olduğu gibi dönemi tarihsel bağlamından koparmadan hadisleri, ayetleri ve diğer yazılı belgeleri titizlikle inceleyerek ele almış. kitabın içinde geçen şu bir kaç satır okurken hem gülümsememe hem de sorunun nerede olduğunu görmeme yardımcı oldu:

  "şunu hatırlatmakta yarar var ki, bugün kitaplarda tasvir edilen, anlatılan hz muhammed kendi zamanında bu kadar popüler, tabu haline gelmiş biri değildi, o günkü insanlar şimdiki müslümanlar kadar onu tabulaştırmıyorlardı; ancak daha sonra farklı ve hayali bir hz muhammed yaratıldı ve dinin hakikatini bilmeyenlere bu şekilde takdim edildi..."(syf 112)
  mesut