• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (4.75)
biri bizi gözetliyor
türkiye'de ve dünyada fenomen olan bir reality yarışma. bu yarışmada, farklı özellikteki yarışmacılar 100 gün boyunca bir eve toplanarak onları seyreden seyircilerin ilgisini çekmeye ve ortaya koyulan ödülü elde etmeye çalışırlar.
 1. başka birilerinin özel hayatlarını gizlice gözetlemenin insan psikolojisi üzerinde yaratmış olduğu dayanılmaz hafifliği, insanların başka kimselere dair merakını, ahlaki olmasa dahi esasında röntgenciliğin tüm insanlara dair bir güdü olduğunu kavramış uyanıkların, aslında gizlice izlenildiklerin farkında olmalarına rağmen kendilerini teşhir etmekten zevk alan bazı çiftlerin sevişirken bilerek perdeleri açık bırakması hadisesinden yola çıkarak, bu tür psikolojik ruh yapısına sahip kimseleri yakalayıp bir odaya tıkıştırdığı bir dönem türkiyede olduğu gibi tüm dünya ülkelerinde ses getirmiş bir televizyon proğramı formatı.
  tüm dünyada zamanla insanlar görmüştür ki esasında bbg evlerindeki olayların tamamı çıkar ve ego çatışmaları üzerine kurulmuştur, rutin bir hal almış ve esrarengiz bir tarafı kalmamıştır ve dünya üzerindeki tüm bbg formatları artık ilgi çekmeyen proğramlar halini alıp yayından kaldırılmaya başlanmıştır. gerçi bazı ülekelerde, proğramı ayakta tutmak için hala dışardan kortizon lezzetinde uygulamalarda bulunmaktadırlar. yarışmacıların seks yaptıklarını göstermek gibi.
  nihayetinde bbg'ler yok olmaya mahkumdur. oysa her mahallede, sitede, apartmanda mevcut olan meraklı, dedikoducu teyzeler ilelebet payidar kalacaklardır.
  bbg bir korku sinemasına da konu olmuştur. aynı isimli korku filmini de ne yazık ki izlemişliğim var.
 2. doksanların sonu olması lazım türkiye'de yayınlandığında, melih, eray kavgaları, akmerkez hülya, bbg tarık adlı bir şarkıcı, ikincisi olması lazım edi adında cadde çocuğu bir fenerbahçeli'yi ünlü diye kakalayan programdır. doğa bey vardı bir de. iğrenç ses tonu ile ünlenmişti. amacım her ne kadar kötülemek olsada o yıllarda deli gibi izlemiştim. hatta o dönemleri özlediğim bile söylenebilir.
 3. belli bir insan grubunun bir evin için de numaralandırılarak kaldığı, her hafta birbirini elediği ve halk tarafından en çok oyu alan bir kaç kişinin elenemediği televizyon programı.

  (bkz: 02 melih)
  (bkz: 11 eray)