1. 1993 yılında persian bold ve rosa palumbo adlı atların yavrusu olarak doğan safkan ingiliz tayıdır. sahibi yarış camiasının önemli yetiştiricilerinden olan özdemir atman'dır.

  24.06.1995 tarihinde koşu hayatına başlamış ve 3 yaşlı safkan ingilizlerin yarıştığı gazi koşusuna kadar katıldığı 11 koşunun tamamında birinci gelmiştir. 23.06.2006 tarihinde koşulan 70. gazi koşusunu 2'26''22’lik dereceyle jokeyi (bkz: halis karataş) ile kazanmıştır. elde ettiği derece gazi koşusu rekorudur.

  1995-1998 yılları arasında katıldığı ve kariyerinin tamamını oluşturan toplam 30 yarışın 21’inde birinci gelmiştir. 4 yarış hariç olmak üzere tüm koşulara jokey halis karataş ile katılmıştır. antremanlarda dahi üzerine halis karataş’tan başkasını bindirmediği rivayet edilmektedir.

  dönemin yarış severleri tarafından, halis karataş’ın da binmesi dolayısıyla, kuponlara gözü kapalı tek yazılmış ve gazi koşusu performansı bold pilot’u efsane statüsüne sokmuştur. ali kayakıt’ın en dış kulvardan bold pilot geliyor anonsu ise hala yarış severlerin kulaklarında tatlı bir ninni gibidir.
 2. lisedeyken gönül verdiğimiz at yarışı kuponlarının incisi. kıvıra kıvıra kamçı yaptığımız yarış bülteniyle kaba etimize vurarak "bold payylıt geliyor" diye az bağırmadık. hey gidinin beygiri, gençliğimizi yedi üçlü ganyanlarda.
 3. 22 yaşında ölmüş ve yarış camiasını yasa boğmuştur.
 4. 22 sene hayvanı koşturuyorlar ardından allah rahmet eylesin diyorlar. ben bunu anlamıyorum. ulan hayvana eziyet edecek kadar umursamıyorsan ölümüne neden üzülüyorsun. artık para kazandırmayacak diye mi?

  ha diyeceksin ki bu hayvan bir eli yağda bir eli balda yaşadı. ben de diyorum sen onu daha hızlı koşsun diye yaptın. ayrıca hayvan lan bu! bir eli yağda bir eli balda yaşayan hayvan mı olur? adı üstünde hayvan bu. acı çekmeli, üstesinden gelmeli, doğasına uygun yaşamalı.

  neden her şey bir dekor haline getiriliyor?