1. fransa paris merkezli Raymond Visan tarafından işletilen restoran/gece kulübüdür. asya ve uzak doğu temalı olan restoran gündüz daha çok "chill out" ya da "lounge" müzikler çalar. hatta çok ünlü isimler restoranda çalmaktadırlar. geceleri ise konsept tam olarak "club"a döner ve elektronik müzik, dans...

    müziklerini ve müzisyenlerini özenle seçen mekan tüm dünyada da şubelere sahiptir. londra, marakeş, manila, bakü, moskova, prag, budapeşte, tiflis, dubai gibi kentlerde bulabileceğiniz mekanın yakın zamanda otel hizmeti de hayata geçmiştir. şimdilik paris, prag, budapeşte ve erivan'da * otelleri mevcuttur.

    1996 yılında ilk olarak paris'te açılan restoranın en büyük özelliği mekandaki müziklerin toplanarak David Visan tarafından bir albüm haline gelmesidir ki albüm tüm dünyada ses getirmiştir. albümlerde ülkemizden de Ajda Pekkan, Metin Arolat, Bülent Altınbaş, Hasan Cihat Örter, Osman İşmen, Mercan Dede ve Burhan Öçal gibi isimler yer almışlardır.

    restoran ve otellerin ultra-lüks sınıfa dahil olduklarını söylemem gerek. benzer isimlerle mekanlar açılmış olsa da gerçek "buddha bar"a yüklü bir cüzdanla girmek gerekir. istanbul'daki "buddha bar" ile yakınlığının ne olduğunu bilemiyorum.

    buddha bar web sitesi