• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar yaşar kemal
bugünlerde bahar indi - yaşar kemal
ilk gençlik yıllarında, hikâye ve romandan önce, şiir yazmaya başlayan türkiye’nin evrensel yazarı yaşar kemal, şiirlerini yapı kredi yayınları tarafından yayımlanan bugünlerde bahar indi adlı kitapta topladı.

yaşar kemal’in, ekim başında okurlarla buluşacak bugünlerde bahar indi adlı kitabı; ağırlıklı olarak 1940’larda yazılan, 50’ler ve 60’larda devam eden ve sonuncusu 1973’te yazılan usta işi şiirlerden oluşuyor. kitapta, ilk kez yayımlanan şiirlerin yanı sıra; kovan, ülkü, toprak, küçük dergi, çığ, görüşler adlı dergilerde ve vatan ve akşam gazetelerinde yayımlanan şiirler de yer alıyor.
yaşar kemal bu ilk şiir kitabını hazırlarken, seçtiği şiirlerin pek azında değişiklik yaptı. ayrıca, onun şiirine özel sesini veren özelliklerden biri olduğu için, kitapta yaşar kemal’in özgün yazımı aynen korundu.
kitapta yer alan şiirlerde öfkeyle umut, başkaldırıyla sevgi iç içe yer alıyor. en kasıntılı şairin bile özgünlüğünden ürkebileceği bir şiir yazıyor yaşar kemal: o, çalışmak isteyip işsiz kalan kemal sadık’ın hüznünü, direncini, umudunu, dile getiriyor... kitapta, daha önce yayımlanmamış ancak zülfü livaneli tarafından bestelenmiş ulaş ve merhaba şiirleri de yer alıyor.

alıntı: kitapyurdu.com
 1. yaşar kemal 'in yayımlanan ilk şiir kitabı. -2010 -


  bir bulut ağdı düzden yukarı
  bir yanı sırma
  bir yanı pamuk aklığın da
  bir yanı billur
  bir bulut ağdı doludizgin
  bir toprak var sürülmüş
  rahat
  sürülmüş kapkara

  yazarlığa şiirle adım atan,genç yaşında ki yazdığı ,bir çok gazete,dergide yayımlanmış ve daha hiç okuyucu ile buluşmamış beşe yakın şiirlerinin de yer aldığı kitap da yer alan o beş şiirden biri (bkz: ulaş bardakçı) anısına yazılmış,
  livaneli tarafından bestelenmiştir.

  senin ellerin güzel)

  bir damla duman ovanın üstünde
  bir damla ak bulut, altına batmış,
  yeşile batmış
  bir damla sıcacık, bir damla ışıltı
  sımsacıcık tutuyorum
  sımsıcacık tutuyorum bir şeyi
  önüme bir adam çıkıyor
  amma da kocaman gözleri var
  amma da çok ağlamış
  amma da çok çiçek açmış
  amma da çok yüreği,
  amma da çok yüreği sıcak
  amma da çok yalnızlıktan geberiyor
  amma da çok mavi tutuyor

  (bkz: kırmızı deynek)