• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
büyük umutlar - charles dickens
büyük umutlar, xix. yüzyıl ingilteresi'nde taşra ortamından büyük kente uzanan tam bir victoria dönemi romanıdır. charles dickens, bu olgunluk dönemi eserinde, köyünde acılı bir çocukluk yaşadıktan sonra esrarengiz bir mirasa konan pip'in maceralarını anlatır. gönlü karasevdayla, gözü yükselme hırsıyla perdelenmiş genç pip'in serüvenleri, sanayileşen toplumdaki sevgisizlik, ikiyüzlülük ve para hırsını gözler önüne serer. büyük umutlar, londra'da beyefendi konumuna yükselen pip'in başından geçenleri anlatmakla kalmaz, birbirinden ilginç karakterlerle tanıştırır okuru.

dickens, romanın kahramanı pip'in düşünce yapısını büyük bir incelikle ele alır. gerek bireylerin düşkünlük ve başarısızlıkları, gerek çağın değerleri üstünde durur ve "büyük umutlar"ın boşa çıkışını gösterir.
(kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. victoria döneminin en iyi yazarı kabul edilen ingiliz roman yazarı ve şair charles dickens'ın, 1861 yılında 3 cilt olarak basılan, en başarılı yapıtlarından biri olan büyük umutlar romanı; çağın değerleri üzerinde durularak boşa çıkan umutları, bireylerin zaaf ve başarısızlıklarını gerçekçi bir dille anlatır.

  !---- spoiler ----!

  "bu dünyada hiçbirimiz gözyaşlarımızdan utanmamalıyız; çünkü, katı kalplerimizi çölleştiren kumların üzerine üzerine dökülen yağmur gibidir gözlerimizin yaşı."

  "hayat dediğin nedir ki! birçok ayrılışların birbirine kaynaklanmasından örülmüş bir zincirdir."

  !---- spoiler ----!