1. canlı yayında playback yapan kişinin amacını hiç bir zaman anlamış değilim. yeterli eleman mı yoktur, yeterli ses mi sorusunu aklıma getirmiştir. izleyiciye saygısızlık olarak gördüğüm bir girişimdir.
  2. istisnalar harici(hastalık vb.) playback yapan müzisyen, dijital aletlerin müzisyenidir fikrimce.
  3. playback yapmasının canlı veya cansız yayın açısından fatketmediğini düşündüğüm müzisyen. hadi yeterli altyapı olmayan zamanları geçelim kabul, işi zaten şarkı söylemek/icra etmek olan müzisyen neden playback yapar ki? her şeyden önce komik
  4. şimdi şarkıcıdan şarkıcıya değişir bunun eleştirisi. atıyorum serdar ortaç çıkıp canlı söylese -itiraf ediyorum sana itiraf- diyerek candan bir şekilde giriş yapsa daha sağlıklı görünmez bence. yada daha uç bir örnek olarak ayşe hatun önal -çeksene elini kırıcan mı belimi- dese canlısı çok daha irite edici olmaz mı?

    latifeyi bir kenara bırakırsak bence sesin ön planda olduğu şarkılarda saçmadır bu durum. ama cıstak cıstak diye tasvir ettiğimiz ritmin ön planda olduğu şarkılarda bence daha sağlıklıdır diğer türlü komik görünür.
  5. ya bence karşıdaki seyirciye saygısızlık. hele konserde düşünsenize o kadar para bayılmışsınız en sevdiğiniz şarkıcıyı canlı dinlemek için. geliyor bir bakıyorsunuz playback yapıyor. yuhalarlar o şarkıcıyı ki çok kere gördüm magazinde bunların olduğunu. playback yapman için geldiysek gerek yok albümünü alırdık zaten.