• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
çarklar arasında - hermann hesse
hermann hesse'nin kendi yaşamöyküsüyle de paralellikler taşıyan "çarklar arasında"nın kahramanı hans giebenrath, almanya'nın küçük bir kasabasında yaşamaktadır. içedönük ama çok yetenekli bir genç olan hans, devletin açtığı yatılı okul sınavına kasabadan gösterilebilecek tek adaydır. snavda başarılı olmasının ardından hans'ı sıkı çalışma günleri bekler. tek hedefi, başarılı olmak, küçük düşmemek, ailesini ve çevresindekileri hayal kırıklığına uğratmamaktır. oysa okulda tanıştığı hermann, yaşamını ders çalışma üzerine kurmayan birisidir; hans'ın bütün planlarını, yaşam felsefesini değiştirir. yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından, 'nobel edebiyat ödülü' sahibi hermann hesse'nin, yaşadığı yüzyılın ilk yarısında geçerli eğitim sistemini eleştirdiği "çarklar arasında", insanın, doğanın yarattığı haliyle hiçbir düzenin hüküm sürmediği bir cangıla benzediği düşüncesinden yola çıkıyor, okullarda verilen eğitimin gençleri toplumun yararlı bir üyesi yapma ve bireye hiçbir özgürlük alanı tanımama çabasını eleştirirken doğal insanın belli sınırlar içinde zorla tutulmaya çalışmasına karşı çıkıyor. hesse'nin insancıl ve barışsever felsefesi, tüm yapıtlarında olduğu gibi "çarklar arasında"da ön sırada yer alıyor.
 1. hermann hesse "yarış atı gibi yetiştirilen çocuk" hikayesi kurmuş ve bunun üzerinden hem insanların tutumunu hem de dönemin eğitim sistemini eleştiriyor.
  çocukların içindeki gelgitleri çok iyi yansıtmış, onunla birlikte siz de sıkılıyor ve sanki yeniden össye hazırlanıyormuş gibi boğulacağınızı hissedebiliyorsunuz (en azından bende o etkiyi yarattı)

  anlatımda betimlemeler çok fazla bu bazen konudan kopmaya sebep olabiliyor. ara ara sıkıldığımı itiraf etmeliyim.
  bir de sonunun daha vurucu olmasını bekledim. ancak kısacıktı ve geçiştirilmiş gibi geldi açıkçası.

  çok derin etkiler bıraktı diyemem ama okuduğum sürede keyif aldığım da bir gerçek.