• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
cenneti beklerken - derviş zaim
on yedinci yüzyılda, osmanlı imparatorluğu'nun başkenti istanbul'da yaşayan minyatür ustası eflatun (serhat tutumluer), ustalarının kendisine öğrettiklerine karşı gelerek, eşinin ve oğlunun ölümü sonrasında, batılı tarzda portrelerini çizer. bu tarz portrelerin islam dinine aykırı olduğunu düşündüğü için, içinde çelişkili duygular kabaran eflatun, bir gün zorla bir osmanlı vezirinin konağına götürülür. vezir, eflatun'dan, osmanlı imparatorluğu'na karşı ayaklanan danyal (nihat ileri) adlı sözde bir şehzadenin, idamından önce batılı tarzda portresini yapmasını ister.

çırağı rehin alınan eflatun, bu emir karşısında vezirin bir grup silahlı adamıyla birlikte anadolu bozkırlarına doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkar. yolda rastladığı köle kızı leyla'yı (melisa sözen) acıyarak yanına alan eflatun, taht kavgasının ortasında bir yandan varolma mücadelesi verirken diğer yandan da bu güzel köle kız ile gizliden gizliye bir aşk yaşamaya başlar. verdikleri kayıplara rağmen şehzade danyal'ın hapsedildiği kaleye vardıklarında grubu büyük bir sürpriz beklemektedir.

kavganın ve aşkın imparatorluğunda hayatta kalma savaşı veren eflatun ve leyla, hayalle gerçeğin harmanlandığı bu büyülü masalda kendi cennetlerini yaratırlar.
  1. derviş zaim üçlemesinin ilk filmi. minyatür sanatı hem bir yan tema olarak kullanılmış, hem çekimlerde bu sanattan yararlanılmış.

    "nakkaş gördüğünü değil zihnindekini nakşeder."

    "resim hem yapanın, hem bakanındır."
  2. aslında hakkında söylenecek çok ciddi şeyler olmasına rağmen -ki bunların başında serhat tutumluer in oyunculuğu gelir- uzunca bir süre önce seyrettiğim için pek de hakkında konuşamayacağım izlenmesi gereken film. gişenin bahtsızlarından ama özellikle minyatürle kurulan bağlar çok iyi.