1. 16 şubat 1964 yılında doğmuş, kendini ingilizin kuzeylisi olarak adlandıran, sol görüşlü ve eşitlikçi olduğu için sinema sektöründe çok sevilmeyen hollywood'u "para makinesi, aç kalmamak için gidilen yer" olarak isimlendiren aktör. hollywood filmlerine gone in the 60 seconds ile giren eccleston, bir klasik olan ingiliz kötü adamı canlandırmıştır.

  Bir çok kişinin 2005 doctor who'sunda tanıma şansı olduğu, şimdilerde bir iki amerikan dizisinde oynayan çirkin yüzlü güzel kalpli insan, doctor who setinden bir senenin ardından ayrılması, ayrılışının ardında çok fazla spekülasyon olmasıyla tanınmış olan 52 yaşındaki aktör, ayrıldığı yılda profesyonelliğini bozmayarak tek rollülük oluşmasını istemediğini belirterek diziden ayrıldığını söylemiştir, aynı profesyonelliği göstermeyen yapımcı ekibi ise spekülasyonların iyice artmasına sebep olmuştur. bu kadar spekülasyon üzerine neden ayrıldığını bir üniversite master öğrencileri ile yaptığı bir konuşmada anlatmış ancak bu konuşması podcaste dönüştürülüp internette yayılınca son derece , üzülmüş, dertlenmiş aktör, aslında doctor who serisini çok sevdiğini ancak, sol görüşlü olması ve herkese eşit davranılması gerektiği inancı yüzünden ve bir de "neden dizilerde ki karakterler aksanlarla konuşmuyor la?" diye sorduğundan dizinin yapımcıları ile kavga etmiş diziye el sallamıştır.

  özellikle bir master sınıfında oyunculuk hakkında konuşurken doctor who'dan neden ayrıldığı sorulmuş o da cevap vermiştir, kaydını podcaste alınıp haberi yapılmıştır bu da onu üzmüştür, habere buradan ulaşılabilir.

  daha sonra verdiği demeçlerden birinde ise, son derece steril bir ingiliz dizi film sektörü oludğunu renkli oyunculara neredeyse hiç başrol yada büyük roller verilmediğini aynı şekilde, dizi film sektöründe baş rollerin erkek egemenliğinde olduğunu söylemiş bundan rahatsız olduğunu belirtmiştir o habere ise buradan ulaşılabilir

  doctor who'yu oynamaktan çok zevk aldığını insanların onu doctor who olarak hatırlamalarını umduğunu ancak artık izlemek istemediğini söylemiştir nedeninin ise hem küstürüldüne hem de "neden benden sonra hiç bir doktor aksana sahip olmadı?" sorusuna bağlamıştır o habere ise buradan ulaşılabilir.

  son olarak da yakın zamanda amerika'da bir çekimde iken, bir adamın evlilik teklifi etmesine yardımcı olmak için (karısı ve çocuğu da oradayken) doctor who rolüne bürünmüş ve iki genci son derece mutlu etmiştir o habere ise buradan ulaşılabilir.

  şimdi gelelim neden bu kadar uzun uzdıya haberlerle yazıdğıma, eccleston benim doktorumdur, benim gözümde, en iyi doktordur, sinirlidir, acı doludur ve özellikle bu duyguları çok güzel verir ne tennant ne smith benim gözümde doktor değildir, sebebi typecastin dediğimiz karakter bağlama değil, sebebi eccleston'un bir uzaylı olma fikrinin çok normal olmasıdır*, bunun dışında özellikle benim hiç sevmediğim `the day of the doctor`bölümünde oynamamış olması beni daha da bir sevindirmiştir. "bir yönetmen ya da yönetici gelip, set aksesuarcısına zorbalk yaptığında ben sessiz kalamam çünkü daha sonra aynı yönetici gelip bana rolümü nasıl oynamam gerektiğini de söylemeye geldğinde şayet sessiz kalmışsam ona cevap verecek neyim olabilir ki? yanlış anlamayın, şayet yönetmenin kamera karşısında ki hareketimle ilgili bir sorunu varsa yönetmenin ekranına uymak için istediği herşeyi yaparım, ancak bir süredir devam eden bir karakteri birden değiştirmeye çalıştıklarında daha fazla para ve daha fazla izleyici için senarist ve benim tarafımdan oluşturulmuş karakterin özelliklerini değiştirmeye çalışırlarsa buna tepki gösteririm" diyerek sadece kamera önünde değil kamera arkasında da bir kahraman olduğunu belirtmiştir.
  kısacası hastasıyız keşke güzel bir dizide filmde başlasa da izlesek.