• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
çıkış kapısı - frederik pohl
zengin bir adam mı olmak isterdiniz yoksa ölü bir adam mı? çıkış kapısı'nın sunduğu seçenekler ne yazık ki bu kadardı. evrenin tüm zenginliğine sahip olabilir ya da aklınıza bile gelmeyecek korkularla karşılaşabilirdiniz... broadhead, çıkış kapısı'na geldiğinde sorunun basit olduğunu düşünüyordu... doğru görevi bekle ve dışarı çık! ama işin içine hiç de hesapta olmayan aksilikler girecektir. yıllar sonra zengin ve ünlü olduğunda, kendisiyle hesaplaşmak zorunda kaldığında işinin pek de kolay olmadığını anlayacaktı.
  1. hiçi (heechee) destanının ilk kitabı ve bilim-kurgu edebiyatında okuyabileceğiniz en sürükleyici üçlemenin başlangıcıdır. venüs gezegeninde yapılan bir kazıda keşfedilen terk edilmiş bir uzay aracı, insanoğluna yıldızların "kapısını" aralayacaktır. ama kapının diğer ucunda kimini ölüm, kimini ise hayallerinin ötesinde bir servet beklemektedir.
    pohl, bu seride hem distopik "gelecek" düşlerini, hem yıldızlararası maceranın çekiciliğini, hem de "anti-kahramanı" robinette broadhead aracılığı ile insan hakkında düşüncelerini sürükleyici bir dille anlatmış...