• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.47)
city lights - charlie chaplin
iyi yürekli bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. sonradan hayatını kurtardığı bir milyonerin ona arkadaşça davranıp sözler vermesinden cesaretlenir. adamın kapısını aşındırıp, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli ameliyat parasını ödünç alabileceğini sanır. oysa varlıklı insanlar abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürmeye alışkındırlar.
 1. charles chaplin'in 1931 yapımı klasiği. chaplin'in en sevilen eserlerinden biri olan film, sadece hollywood'u değil, türk sinemasını da ciddi biçimde etkilemiş, filmin yeşilçam uyarlamaları da yapılmıştır. chaplin'in en sevdiği filmidir aynı zamanda.
 2. şehir ışıkları, (city lights) charles chaplin'in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1931 yapımı sessiz bir filmdir. chaplin aynı zamanda filmin müziklerini de bestelemiştir.

  "city lights", 1991 yılında amerika birleşik devletleri kongre kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek abd ulusal film arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.
 3. en büyük şaban bu filmden uyarlanmıştır. baş rolde kemal sunal yönetmen koltuğunda ise kartal tibet vardır. müzikleri cahit oben yapmıştır.

  bizdeki uyarlamada final sahnesinde şaban çiçekçiye bir şeyler söyler.normalde çiçekçi kız sesten tanıması lazım. city light de final sahnesinde şarlo tek kelime konuşmamaktadır.
  gamit
 4. sesli filmlerin artik iyiye ragbet gormeye basladigi yillarda, chaplin'in sessiz cekmekte israr ederek ve tam büyük buhranin ertesinde 1.5 milyon dolar harcayarak aslinda bir risk aldigi, ama sonunda en basarili ve en iyi eserini ortaya cikardigi filmdir.

  bir cok insanin gelmis gecmis en iyi film sonu oldugu iddia ettigi kapanis sahnesi aslinda belirsiz, daha dogrusu birden fazla yoruma acik sekilde biter. mutlu sondur, ama tramp ile cicekci kizin beraberligi seklinde degil; ikisinin de kendi farkli dunyalarina devam ettigi seklinde... bence...