• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
code inconnu recit incomplet de divers voyages - michael haneke
bir an bir yerde bir şey olur ve birbirlerinden tamamen bağımsız insanlar kesişirler. dilenci bir kadın elini uzatır ve o sırada oradan geçen bir genç, onun avucuna bir kağıt parçası bırakır. bunu gören bir başkası araya girer ve kesişim başlar.

genç bir oyuncu olan anne, şansını sinemada denemek istemektedir. sevgilisi george, bir savaş fotoğrafçısıdır ve mesleği gereği sürekli fransa’nın dışındadır. george’nin erkek kardeşi jean, babasından sonra ömrünü çiflikte geçirmeyi planlamayan bir tiptir. amadou, sağır ve dilsiz çocuklara eğitim veren bir enstitüde müzik öğretmenliği yapmaktadır. babası afrika kökenli bir taksi şöförüdür. maria, romanya’dan gelmiş dilenerek kazandığı parayı ailesine yollamaktadır. bir gün yakalanır ve sınırdışı edilir fakat sonra yine fransa’ya doğru bir başka yolculuğa çıkar. kesişim aslında her yerdedir.
  1. filmin size gösterdiği dünyadan tiksinip kendinizi sorumlu hissettiğinizde şu aşağıdaki paragrafa sığınabilirsiniz:

    "tek sorumlu davranış biçimi şu olabilir: kendi bireysel varoluşumuzu bir ideolojiye dönüştürmekten kaçınmak ve özel yaşamımızı da en alçak gönüllü, en iddiasız ve en gürültüsüz biçimde sürdürmek - ama iyi yetişmiş olmanın bir gereği olarak değil, bu cehennemde hâlâ soluyabilecek havayı bulabiliyor olmanın utancından ötürü."

    theodor w. adorno, "minima moralia, sakatlanmış yaşamdan yansımalar