• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
colony
yakın gelecekte geçecek ve uzaylı saldırısına karşı işgal altında olan los angeles’ı mesken tutacak dizide holloway; şehirde büyüyen direniş hareketi sonucu işgal hükümetiyle işbirliği yapmak zorunda kalan, will bowman isimli eski bir fbi ajanına hayat verecek.
 1. sawyer karakteriyle tanıdığımız Josh Holloway'in lost sonrası denediği ikinci bilim kurgulu aksiyonlu dizi. colony, 2014'de başlayan ve ilk sezonun ardından yayın hayatına son verilen saçma sapan dizi intelligence'in bir tık üzerinde.

  her iki dizide de prodüksiyona fazla para dökmeden bilim kurgu zorlamışlar. ancak ne felsefe var ne bilim; uzaylılar dünyayı ele geçirir, mr. & mrs. smith tadında ailemiz düzenin kucağına düşüp detektifçilik oynarlar, işbirlikçi dünyalılar ile uzaylılar arasında politik oyunlar döner ve isyan / devrim / özgürlük bayrakları sallanır...

  yalnız dizinin verdiği tüm mesajlar izleyiciyi ehlileştirme yönünde. böylesine kıçı kırık dizi de bile; düzene karşı gelmenin ne kadar kötü bir şey olduğu, karşı gelsen dahi bir şey elde edemeyeceğin aksine bu yolda masum insanların yaşam ve özgürlüklerine zarar vereceğin algısı pompalanmakla kalmamış, eyleme geçtiğin an otoritece üzerine uygulanacak baskının fiziksel ve psikolojik boyutları abarta abarta işlenmiş.

  2009'da yayınlanan iki sezonluk v görsel anlamda daha fütüristik doygunluk sağlıyordu. yine benzer konuyu işleyen falling skies'ın kurgusu bir nebze daha çetrefilliydi.
 2. uzaylıların aslında hiç olmadığı, derin amerika'nın kendi kendine yaptığı sonucuna bağlanmasından korkuyorum kaç bölüm geçti uzaylıdan iz yok. bizim yozgat'lının bile uzaylı ile tarlasında hasbihal etmişliği varken...
 3. bir sezonu daha bitti. güzel dizi vesselam