1. daft punk, fransız müzisyenlerden oluşmuş bir elektronik müzik ikilisidir. guy-manuel de homem-christo (8 şubat 1974) ve thomas bangalter'dan (3 ocak 1975) oluşan daft punk 90'lı yılların en önemli müzik gruplarındandır.

  daft punk, bağımsız sanatçıların şarkılarına vokalsiz coverlar yapan bir grup olarak işe başladı. progressive house'dan funk'a, electro ve techno'dan hip-hop'a kadar karışık, deneysel ve kendilerine özgü bir tarza sahip olan daft punk, 1993'te ilk single'ı "the new wave"i yayınlandı. ardından gelen single'ları "da funk", başarılı bir satış rakamına ulaşarak tüm dünyada tanınmalarını sağladı. 1997 yılında yayınlanan ilk albümleri "homework", son derece başarılı oldu. albümden çıkan "around the world" single'ı, videosuyla da 90'lı yılların klasikleri arasındaki yerini aldı.

  2001 yılında yayınlanan "discovery" albümü, daha çok elektro-pop tarzındaydı ve listelerde iki numaraya kadar yükseldi. bu albümdeki parçalar daha sonra yaptıkları anime film "interstella 5555: the 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem"in film müziklerini oluşturdu. aynı yıl, canlı performanslarından oluşan "alive 1997" albümü yayınlandı. ilk dönemlerinde grup, röportajlarda, müzik videolarında, canlı performanslarında, robot kıyafetleri ile çıkıyordu. "homework" albümü zamanlarındaysa genelde maskelerle sahneye çıkan ikili "discovery" albümüyle daha çok led efektli kasklar, metal eldivenler giymeye başladı. daha sonra bu görünüşleri de değişen daft punk, "discovery"de kullandıkları kıyafetlerin daha basitleşmiş hallerini kullanmaya başladı. buna rağmen ikilinin yüzlerinin gözüktüğü birkaç fotoğrafı da bulunmakta.

  "doğrusu bu kostümleri giyiyor olmamızın tek nedeni çekingenliğimiz. ancak bunlar, kısa sürede dinleyicilerimizi heyecanlandıran öğeler oldular. süper güçleri olan sıradan çocuklar olduğumuz hissini uyandırıyor olmalı." - thomas bangalter

  ikilinin bir sonraki albümü ise 4 yıl sonra geldi. 6 haftada kaydedilen bu albüm "human after all" adını taşıyordu. albüm büyük bir liste başarısı elde edemedi. daft punk son olarak en iyi parçalarını bir araya topladıkları "musique vol. 1: 1993-2005" albümünü yayınladı.

  23 haziran 2007 tarihinde istanbul turkcell kuruçeşme arena’da konser verdiler.

  daft punk'ın 2013 mayıs ayında columbia records, sony music etiketiyle random access memories adlı yeni bir albümü yayınlandı. büyük ve gizemli bir pazarlama kampanyası ile duyuruları yapılan albümün ilk single'ı pharrell williams eşliğindeki "get lucky" 19 nisan 2013'te yayınlandı.

  los angeles'ta bulunan staples center'da 26 ocak 2014'te gerçekleştirilen 56. grammy müzik ödülleri töreninde yılın kaydı, yılın albümü, en iyi düet/grup pop performansı ve en iyi dans/elektronik albümü olmak üzere toplam 4 dalda ödül alan ikili büyük başarı yakaladı.
 2. beliki de son yirmi yılın en iyi müzik ikilisi. yaptıkları şarkılar genelde disco ve house türünde,bu şarkılarda kullandıkları (bkz: vocoder) efekti onların imzası ve neredeyse yaptıkları her şarkıda bu efekti de farklı kullanabiliyorlar. hem duygusal hem de dans edilebilecek şarkı yapmak, işte bu kasklı adamların yaptığı şey tam olarak da bu.