1. plaka kodu 23 olan ilimiz.
  saba
 2. zamanında 2 günlük gezimde karşılaştığım kadarıyla yardımsever iyi niyetli insanların bulunduğu bir şehir.

  küçük toplu bir kent.

  kaleden manzara güzel.
  ramel
 3. kışın bazı mahallekerdeki çeşme musluklarının özellikle açık bırakıldığı şehir. o muslukları özellikle açık bırakıp gidiyoruz biz. su donmasın, bizden sonraki de suyunu alabilsin diye. tam kapayıp tıkamayın o muslukları.

  gidip de baraj gölünde balık yemedem dönerseniz olmaz. yiyin mutlaka.
 4. benim de bir müddet yaşadığım vatansever anadolu kenti. huzur adası.
 5. doğu anadolu bölgesinde yer alan bir şehrimiz.

  harput çok güzeldir. çok sevdiğim harput kalesi'nin yanında kümelenen apaçi tayfasını saymazsak eğer oldukça da mistik bir havası vardır. buradan şehri seyretmenin tadına gerçekten doyum olmaz. keban, hazar, çırçır şelalesi, sivrice gezip görülecek diğer güzel yerleridir.

  insanları yardımsever ancak çok tutucudur. kadın erkek fark etmeksizin baştan ayağa süzer, hatta gözleriyle yerler zaman zaman. bolca kınar, ayıplar ama fırsatını buldukça eleştirdiği şeyleri bir bir yapmaktan geri kalmaz.

  malatya, diyarbakır'a çok yakındır, sıkıldıkça sık sık buralara kaçarsın. antep, mardin, urfa, van makul uzaklıktadır, fırsat yaratıp gidip görebilirsin.

  yemekleri çok ama çok güzeldir. aşmışlardır hatta bu konuda, kime misafirliğe gitsem yedi, sekiz çeşit çok uğraşmayı gerektiren yemek koyarlardı önüme. elleri çok boldur, cömertlerdir, evden yanına bir şeyler vermeden göndermek istemezler seni. vefalıdırlar bir de, sık sık arayıp sorarlar. hiç istisnalarını görmedim bu konuda.

  bir de * erkan oğur bu şehirlidir. ben kendi adıma şehrin müzik kültürünü severim. devlet tiyatrosu vardır ve güzel oyunlar gelir, öyle çok çok sık olmasa da.

  seçenekler sınırlıdır maalesef, sıkılma ihtimali bulunur. kendini kardeş kendi malatyayla bol bol kıyaslayan insanları vardır ama * malatya elazığ'dan çok daha güzeldir.

  3 yıl çalıştım ben burada. hatta palu'da diyeyim. elazığ'a az çok hakim olanlar bilir bu şehirde bir palu vardır ve uzak durulmalıdır. *

  hayatımın en güzel ve en kötü günlerine ait anılarımı içinde barındırır. çok özlüyorum.
 6. ülkemdeki dandik şehirlerden biri. harputa gittim. ahım şahım bir özelliği yok. tepeye kale koymuşlar ortalık dağ, çayır başka bir şey yok. palu ise bildiğin deli diyarı. adamların kafaya ulaşmak çok zor.

  elazığ ortalama yobaz kaplı, içinde her türlü insan bulunduran küçük kasabadır. öteye gidemez.
 7. doğu anadolu bölgesi'nin güneybatı kesiminde bulunan 23 plaka kodlu ildir. ilin doğal sınırlarını doğuda karaboğa dağları, güneyde yay biçiminde uzanan güneydoğu torosların sıradağları, batıda fırat ırmağı, kuzeyde keban baraj gölü ve peri suyu oluşturur. ilin sulak ve verimli toprakları, eski çağlardan beri yerleşim yeri olarak önem arz etmiştir. günümüzde eski yerleşim yerlerinin ve verimli topraklarının bir bölümü keban ve karakaya baraj göllerinin suları altında kalan elâzığ, doğu anadolunun gelişmiş illerindendir. il merkezi elâzığ, erzurum ve malatya'dan sonra doğu anadolunun en büyük üçüncü şehridir.

  elâzığ'ın yükseltisi fazla olmayan engebeli toprakları karasal iklimin etkisindedir. anadolu'nun yükseltisi fazla olan kesimlerine nazaran burada kışlar çok daha yumuşaktır. ilin kışın ve ilkbaharda bol yağış alan iklim yapısı tarımsal çeşitliliğinin fazla olmasını sağlamaktadır. ilin orta kesiminde, mastar ve hazar dağları arasındaki derin çöküntünün sularla dolmasıyla oluşmuş olan hazar gölü bulunmaktadır. bu göl, yerel halk tarafından "gölcük" adıyla da anılır.

  il topraklarının muhtelif yerlerinde yapılan arkeoloji çalışmaları, bu yörenin paleolitik çağ'dan (yontma taş devri) bu yana bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. eskiçağ kaynaklarından edinilen bilgilere göre, iç anadolu ile mezopotamya arasında bugünkü elâzığ topraklarını da içersine alan geniş bölge işuva olarak adlandırılıyordu. ilk çağ'da değişik adlarla anılan ve taş kale anlamına gelen harput, işuva'daki başlıca yerleşim merkezlerinden biriydi. il merkezi olan günümüz elâzığ şehri, xıx. yüzyılda harput'un 6 km güneyinde mezra adıyla anılan düzlükte kurulmuştur. yörede meydana gelen şiddetli bir depremden sonra, sultan abdülaziz döneminde burada yapılan bayındırlık çalışmaları daha çok mezra'ya yöneldiğinden, burası önceleri "aziz'in bayındırlaştırdığı yer" anlamında mamuratül-aziz, daha sonra ise kısaca el aziz olarak adlandırılmaya başlandı. 1887 yılında vilâyet merkezi olmasıyla birlikte, eski vilâyet merkezi harput'taki nüfusun çok büyük bölümü kısa zamanda buraya taşındı.