1. doğanın mucizelerinden birisi.

  ilk akla gelen barsak dostudur, soslara salatalara lezzet verir, marinasyonlarda kullanırsınız, ateşli hastalıklarda bir lifle alnınıza, eklemlerinize sürersiniz ateş düşürücü etkisi vardır. bulaşık makinalarında parlatıcı yerine kullanımı vardır. her sabah bir yemek kaşığı sirkeyi şurup niyetine bile içebilirsiniz şeker metabolizması ve sindirime yardımcı etkisi vardır ve üstelik en önemlisi yapımı kolaydır.

  bütün mesele pazara akşam üstü gidip 1 tl 2 tl gibi bir fiyata 1 kilo çürüklü yerli elma almaya bakar. bu elmaların migros'un kıpkırmızı makine imalatı elma olmamasına özen göstermek gerekir. yeşil mayhoş elma da çok iyi sonuç vermez. amaç elma içindeki glukozu kullanmak ve asetik asite çevirmektir.

  kabaca tarif etmek gerekirse 1 kilo elma, 5 litre su ana malzemedir.
  nohut, bulgur, bal, şeker ilavesi fermantasyonu kolaylaştırır.
  sirke ve şarap üretimi arasında ince bir çizgi var. sirke yapabilmek için ağzı açık kavanoz gerekir. sirke üretimi asetik asit fermantasyonudur ve oksijene ihtiyaç duyar. her gün karıştırmak gerekir. kavanozun ağzını sadece bir tülbentle kapatırsınız. hava giriş çıkışı engel olmasın. ağzını kapatırsak şarap üretiriz onun aşamaları da başkadır. özel düzenek gerektirir. elma şarabı da yine şaraplar içinde özel bir yeri vardır. kuzey avrupa'da yaygındır. bu körelmiş lezzetleri unutmamak gerekiyor. yeni kuşaklar malesef sirke nedir, nefret ederim sirkeden şeklinde. elimizde bir ayran var. kola ile verdiği savaşta şimdilik iyi yolda.

  edit: elma sirkesinin yapımı üzerine bir kaç anekdot daha paylaşalım.

  elma sirkemizi hazırlarken hergün bir kez karıştırmalı, havalandırılması gerekir. bu hem sirkenin yapımını hızlandırmaya yarar hem de yukarı çıkan elmalar suyla teması kesildiği için kötü küf oluşumunu engeller. bu yüzden karıştırmayı ihmal etmemek gerekir.
  elma sirkesi oluşmaya başladığında zaten kokusundan anlarız. bu da 3 hafta ile 2 ay içinde hazır olması demektir. süre ilerledikçe tat keskinleşir. tadını kontrol ederiz. hazır olduğuna kanaat getiriyorsak. iki katlı bir tülbent ile süzerek şişeleriz.
 2. evde yaptım bende satılan elma sirkelerinden çok daha iyi oldu. ama biraz sabır gerekiyor sadece. yapımı yaklaşık 1 ay sürüyor.
 3. ödem düşmanıdır.