emrah serbes

Kimdir?

emrah serbes, (d. 1981, yalova, türkiye), türk yazar.

zaman zaman birgün gazetesi için söyleşiler yaptı, radikal 2 için tiyatro eleştirileri yazdı. hayvan dergisinin ankara temsilciliğini yaptı. bu dergide ahmet inam ve cengiz güleç ile düzenli olarak gerçekleştirdiği sohbetleri "şen profesörler: metaforla saadet olmaz" (say yayınları, 2006) adıyla kitaplaştırdı. "her temas iz bırakır" adlı ilk romanı iletişim yayınlarından çıktı. "son hafriyat" isimli ikinci romanı şubat 2008 yılında iletişim yayınlarından çıktı. ayrıca "her temas iz bırakır" romanı almanca'ya çevrildi. yazarın ilk öykü kitabı "erken kaybedenler", haziran 2009 itibariyle kitapçı raflarındaki yerini aldı. bir süre daha farklı tarzlarda yazılarını sürdüreceğini belirten yazar, polisiye yazmaya devam edeceğini de ifade etmiştir [kaynak belirtilmeli]. ayrıca behzat ç. adlı polisiye dizisinin 10 bölümde bir senaristliğini yapmaktadır. son olarak behzat ç. seni kalbime gömdüm filminin senaristliğini üstlenmiştir.
 1. yazardan daha çok senaristtir. popüler kültüre saygımız sonsuz, kitapları deli satar.
  abi
 2. "çocukların öldürülüşünü yazabilirsin" diye cevap verilmesi gereken şişirilmiş zat.
 3. "çok saranları yargılayacaksak önce tanrıdan başlayalım. dört kitabı var ve müthiş bir grafik çiziyor." demiştir kendisi.
 4. “çocukların öldürüldüğü ülkede yazamam” demiş zannedersem. ben bu sınırlara takılmayı anlamıyorum açıkçası. bir yazardan beklediğim bakış açısı daha geniş, beklentimi yüksek tuttuğumu da düşünmüyorum.

  ülkeyle ne alakası var şimdi, misakı milli sınırlarına göre mi davranıp yaşıyoruz. sınırların varlık sebebi bile sahte, göstermelik. gerçekliği yok dünyadaki ülke sınırlarının. afrikada çocuklar aidsli doğarken yazılabiliyor, açlıktan ölürken yazılabiliyor, tüm insanlığın her saniye işlediği türlü cinayet, tecavüz, gasp, darp vs suçlar devam ederken yazılabiliyor ama ülkemiz diye sınırlayıveriyorsun.

  anlamıyorum. ülke ne demek ya sınırlara mı sıkıştın nedir. dahası kendi türü dışındaki(şimdilik) canlıları yiyen varlıklarız. ne anlatıyorsun tam olarak ülke falan derken? sevenine takip edenine ne açıdan bir örnek teşkil etmek istiyorsun? hani sen çocukların öldürüldüğü ülkede yazarlığı bırakınca onurlu mu oluyorsun peki ya seni okuyan seven çocuklar gençler? onlar da mı her ne yapıyorsa bıraksın ya da bırakmaz mücadeleye devam ederse ne demek istiyorsun? siz çocukların öldürüldüğü ülkede yaşamaya çalışmaya okumaya yazmaya devam eden acizlersiniz de ben onurlu ve erdemli bir insanım mı demek istiyorsun.

  ha yazacak bir şey bulamayıp, yazarlık kelimesi altında ezilip, popülizm yapmak içinse saygım sonsuz. boksunda başarılar dilerim.

  çocukların öldürüldüğü ülkede "2 sene sadece boks yapacağım" şımarıklığına girersem moderasyon silecek. (...)
  abi
 5. ilk kez okuduğum bir emrah serbes cümlesini ciddiye almıyorum.
  yazmıyorsan da yazmıyorsun. bla blasını yazma.

  -
  arkadaşlar zaten duygusal çocuklarken de çocuklar öldü bu ülkede. ama çağlar iyiceyi kıyıdereden gezinin göbeğine getirmeyi becerdin. şimdi nedir bu atar bu gider?
 6. yok öyle üç kuruşa beş köfte canım..

  parayı bas, teşhirin tillahını yap, güçlü yayınevine sırtını daya, belirli bir hit yakalamış 3-5 dergiye ücretli-hatırlı şinaslı röportaj yap, kitap satış noktalarında 'yanlı' popülite gazıyla ivme kazan, sonra da; 'kardeşim siz de kitap, yazar beğenmiyorsunuz çok mahiyetiniz varsa yazın bir tane de görelim'' diye küflenmiş gerizekalı fikirlerini, aptalca bir özgüven pişkinliğinde getir masamıza sun.. yiyen bol ne de olsa. bazı insanlara bakıyorum da, ciddi ciddi herhalde tüm dünyanın kendileri gibi yılda 3-5 kitap okuduğunu zannediyor. bi'şeyi anlamıyorum, ben mi bazı kitapları okuyunca ince noktaları, duygusal/fikirsel/evrensel mesajları kaçırıyorum yoksa birçok insan mı satırlar arasında ki o enfes giz'i yakalayıp bilgeliğin nirvanasına erişerek edebiyata çelme çalıyor çözemedim.

  amin maalouf, çetin altan ile sohbet ederken; '' türkiye'de 10 tane yazar çıkar mı sence'' diye sorar.. altan'da, ''ne 10'nu canım, koca rusya'da toplasan bir elin 5 parmağını geçmez'' der ve ''türkiye'de ele avuca sığacak bir eser var ise ancak 'evliya çelebi seyehatnameleri'dir'' der. amin maalouf, bu söylem karşısında şaşırır, kendine gelir, 'o kadar da büyük değilmişim' diye. 3000 küsur sayfalık 'evliya çelebi seyahatnameleri'ni'' okuduğumda ancak o zaman ne demek istediğini anlamıştım altan'ın. bazen kitapevlerde 3-5 saat hiç sıkılmadan gezerim, çok satanları otomatikmen geçerim. gülben ergen'in çok satanlar listesinin baş köşesinde olması sizce ergen'in iyi bir edebiyatçı olmasıyla mı alakalı yoksa parayı basıp ve akabinde sanat camiasında oluşunun rüzgarını da arkasına alıp 'yürü ya kulum'' konseptinin bir tezahür getirisi mi? az biraz düşünün. hatta bi ara neydi o, ha 'bitli pileyboy' diye bir kitap vardı çok satanlar rafında, istanbul elit tayfasının gece hayatının çapkınlıklarını falan anlatıyordu, yetmemiş üstüne kitap baskı yapmış birde, düşünün artık toplumun ne durumda olduğunu.
  ''elif, allah de ötesini bırak, fi-çi, eyvallah, vazgeçtim, öğrendim ki'' gibi kitapların en çok satılan kitaplar olması ülkenin ne kadar battığının iflah olmaz bir grafiğidir, görmek isteyene.

  misal hakan günday, serbes'i on kere cebinden çıkarır. adamda birikim var, aktarım var, mesaj var, düşünmeye sevk var, var ki var. toplasan hayatında otuz tane kitap okumuş ve işin tuhaf yanı yarısı da serbes olan insanlar çamur atıyor beğenmeyenlere. iyi de herkes aynı düşünmek zorunda değil ki, benim yazar beğenme kriterlerim bi'kere tabanda çoğu insana zıt, ee bu benim yanlış olduğuma delalet mi. hani bir yazarı neden beğendiğini sorsan kem kümmm, dilini yutacak... gidin yahya kemal beyatli okuyun, sebahattin ali okuyun, yaşar kemal okuyun, tevfik fikret okuyun, cahit sıtkı taranci okuyun, aziz nesin okuyun, halide edip adivar okuyun, oğuz atay okuyun, cemal süreyya okuyun velhasıl kelam okuyacak edebiyatçı bol, okuyun da okuyun. ama gidip de çok satanları okuyup heba etmeyin zamanınızı ve beyninizi.
 7. çocukların öldürüldüğü, geleceğimizin kırılıp geçirildiği fakat her türlü sıçrayışa da gebe olan, böyle bir ortamın romanını yazamayan biri, ancak edebiyatın "teomanı" olabilir. yakıştıramadık.
 8. ne yazık ki kitaplığımda kitapları mevcut, onları alacağıma 1-2 tane daha halide edip alırdım misal. behzat ç.'yi sevip de kitaplarını merak etmiştim bir heves alıp okumuştum. drunkard seesheaven o kadar güzel uzun uzun anlatmış ki... "yazar"lığı bıraktığını açıkladı, okuyunca güldüm; yazar mıymış ki?
  gerçekten özür dilerim hakaret olarak algılanmasın ama bu adam kendisine yazar diyorsa ve yazarlığı bırakmasının "gerçek" okuyucu tarafından çok umursanacağını düşünüyorsa orhan pamuk, halide edip, sabahattin ali ve daha niceleri ne oluyor? bir insan kendisini bu kadar bir şey sanmamalı. 2 sene sonra paran bitip de tekrar yazarsan ağzımla gülmem sana delikanlı.
 9. yanlış zaman yanlış neden dedirtmiştir kendisi bana
 10. "yazarlığı bıraktım. her gün çocukların öldürüldüğü bu ülkede ne yazabilirim. iki sene sadece boksla ilgileneceğim. " beyanının sahibi yazar. bir ölümden bahsederken bile poz, eda, caka satma havasında, üzücü.