1. (bkz: energy harvesting)

  günümüzün en önemli meselelerinden biri enerji. yeni enerji kaynakları bulmak önemli olduğu gibi eldeki enerjiyi sonuna kadar kullanmak da çok önemli. tabiri caizse posasına kadar faydalanmak enerjiden.

  normalde kullandığımız enerjinin %30-40 kadarı boşa gidiyor yani tam kapasite kullanamıyoruz. enerji hasatı bu boşa giden kısmın %15-20 arasında geri kazanılmasını amaçlıyor. devamlı enerji ihtiyacı olan küçük aletlerin enerjisini kullanamadığımız enerjiden çıkararak tabiri caizse ekmeğini taştan çıkarıyor. *swh

  mesela binlerce küçük sensörle bilgi topladığınızı düşünün. bunlara sürekli enerji sağlamak bir mesele. ancak siz bu görevi de ona verirseniz sorun ortadan kalkıyor.

  yakında daha çok adını duyacağımız bir alan. daha doğrusu herkes biliyor da biz bayağı sonradan geldiğimiz ya da çok daha ehemmiyetli meselelerle uğraştığımız için henüz bilmiyoruz.
 2. mesela kumandanızın pili bitiyor ya da duvar saatinizin. aynı zamanda evinizdeki telefon, bilgisayar vs. cihazlardan etrafa fazlaca miktarda elektromanyetik dalga yayılıyor. kumanda bu dalgalardan enerji üretse de pili hiç bitmese güzel olmaz mıydı?

  tabi bence de pil değiştimekten daha büyük bir sorun var: kumandanın kaybolması. bu konuda bilim çaresiz sevgili youserlar.