1. karaciğer dostu olan bir bitki. fazla alkolün veya ağır antibiyotiklerin karaciğerde yarattığı hasarı onarmada oldukça etkilidir.

  bir hastalık sürecinde 6 ay boyunca ağır antibiyotikler kullandığım bir dönemde karaciğer adapte olmadı ve enzimler normalin 3 katına çıkmıştı. durumu toparlamama epey yardımcı olmuştu sevgili enginar.
 2. yeterince tuz ve limon katıldığında daha lezzetli geliyor. yoksa bi tat alamıyorum bu güzide sağlıklı meyveden.
  abi
 3. hem sağlıklı hem güzel. her gün olsa yenir.
  abi
 4. resmen ağzım sulandı, biraz tuz biraz limonla çiğken bile müthiş olur. hatta çiğ halini daha çok severim. küçükken mahalle pazarında babam her seferinde alır, limonlu su dolu poşetin içinden hemen bir tane çıkarıp elime verirdi, ben de yol boyunca bayıla bayıla yerdim. hey gidi bir enginarın bile mutlu ettiği günler.
  scott
 5. bas bas bağırarak söyleriz ki mucize besin yoktur.

  ama bir diyetisyen olarak; enginar benim için mucizeye en yakın besindir.

  -öncelikle posa içeriği çok yüksektir. 1 porsiyon enginarda 14g posa vardır ki bu sağlıklı bir yetişkinin günlük alması gereken posa miktarının yarısıdır. poa içeriği sayesinde bağırsak sistemini düzenler, kolesterol düzeyini düşürür.kan şekerinin düzenlenmesine etki eder.

  -tokluk süresini uzatır ve fazla yemek yeme isteğini bastırır.

  - a ve b vitamininden zengindir. enfeksiyon tedavisinde olumlu etkileri vardır.
  -en önemli özelliği (bence)
  ***potasyum ve fosfor yönünden zengin olduğu için özellikle mikrobik karaciğer hastalıklarında, karaciğer fonksiyon testlerinin düzelmesinde, toksinlerin atılmasında çok çok önemlidir. karaciğer transplantasyonundan sonra koruma dönemine girildiğinde hastanın diyetine mutlaka eklenmesi önerilir.

  karaciğer başta olmak üzere vücudu toksinlerden arındırdığı için özelikle alkolik ve madde bağımlılarının tedavisinde vücudun iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

  cinsel isteği arttırdığı yönünde görüşler var ancak bilimsel bir çalışma görmedim henüz.

  lezzete gelirsek; kılçıklarından arındırığında bence gayet lezzetlidir. gövdesinden bakla ile, bezelye-havuç ile gayet güzel zeytinyağlısı yapılır. yapraklarından pirinç ile zeytinyağlı enginar dolması yapılır. ama kılçık riski fazla olduğu için ben yiyemiyorum. en güzeli bence zeytinyağlı enginar kalbidir. iç içe çiçek kısmının en iç kısmındaki yapraklar bibirinden ayrılmadan mini mini enginarlar şeklinde zeytinyağlı ve limonlu pişiriliyor.

  bir de enginar sapı soyulup limonlu su içerisinde bekletiliyor. salatalık gibi yiyebilirsiniz. posa içeriği yüksek. çok iyi bir ara öğün bu sebeple.

  ayrıca çiçeği bence en güzel çiçektir. diyetisyenler sağlık sembolü olarak genellikle yeşil elmayı görürler ama ben sembol olarak enginar ve enginar çiçeğini kabul ediyorum.
  şöyle bir şey görmüşsünüzdür enginar çiçeği
  zamanı gelince gelin çiçeği yapacağım kendisini*