• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.00)
escape plan - mikael hafström
dünyanın en önemli güvenlik uzmanlarından biri olan ray breslin (sylvester stallone) işinde son derece tanınan bir güvenlik tasarımcısıdır. kendi tasarlayıp inşa ettiği üst düzey korumalı hapishanenin konuklarından biri ise kendisi olur. kendi tasarladığı hapishanede şimdilerde mahkum olarak yer alan ray, yüksek güvenlik engellerini bir bir aşarak firar etmeyi planlamaktadır. bu yolda hapishanenin en saygı duyulan mahkumlarından olan gizemli emil ile anlaşır. emil'in tek derdi arkadaşlarına zarar gelmemesi, hapishane şartlarının mümkün mertebe insancıl olmasıdır. ancak ray'in planları bambaşkadır.

mikael håfström'ün yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini usta oyuncular arnold schwarzenegger ve sylvester stallone paylaşıyor. filmde jim caviezel, vinnie jones, 50 cent gibi popüler isimler rol alıyorlar. (beyazperde.com'dan esinlenmiştir)
 1. 2013 amerikan yapımı 2 saatlik bir aksiyon filmi. "high security ya da maximum security prison"ları (yüksek güvenlikli hapishane) denetlemeyi kendine iş edinmiş bir adamın habersiz bir şekilde hapishanelere girerek oralardan çıkması ve kaçış yollarını hapishane yönetimi ile paylaşması üzerine kurulu bir işi vardır. olaylar gelişir:

  !---- spoiler ----!

  efendim, filmin konusu ve oyuncu kadrosu göz önüne alındığında-yani kağıt üstünde-büyük bir beklenti ile izleyebileceğiniz bir filmdir kanımca. düşünsenize stallone ve arnold aynı filmde; bir de vinnie jones var. oh, oh, oh! ne kadar kötü olabilir ki? evet, çok kötü değil zaten; fakat eksik geldi bana biraz. yani, film iki saat bile olsa sanki çok çabuk bitti. konu tam da yedirilmedi. oldu bittiye gelmiş gibiydi. açıkçası geç saatlerde show tv ve atv'de yayınlanan bir sürü film izlemişliğim var bunun gibi. oyuncu kadroları zayıf olduğundan ikinci hatta üçüncü sınıf muamelesi görüyorlar. halbuki konusu hiç de yabana atılmayacak filmler vardı. bu da biraz onlara benziyor bence.

  fikirler harika. filmin girişinde stallone'nun hapishaneden kaçışında mevcut koğuşların itfaiye binasına yakın olması kadar anlamsız bir şey olamaz bence. "high security prison"da gardiyanlar on dakkalık sigara molalarına çıkmazlar ya da mahkumlarla doğrudan temasa çok da fazla geçmezler. çoğu şey otomatiktir. insan faktörü mümkün olduğunda dışarıda tutulmuştur.

  hadi bunları geçtik. film işte, dedik. cam hücreli hapishanenin bir kargo gemisinde olması ve geminin acayip "stable" (sabit) olması ve bunu mahkumları anlayamamaları gibi beni benden alan detaylar var. hadi bunu da "rambo" hatrına görmezden gelelim.

  final sahnesinde helikopter kaçışında neredeyse tüm gardiyanların tek tabancaya direnememeleri, helikopterden asılan tabancalı bir adamı uzilerle, mp5'lerle vuramamaları "bu ne biçim "high security prison"kardeşim?" dememe sebep olmuştur.

  "yok, ben iki saat kafamı dinliycem, ayrıntılara da hiç takılmam" diyebiliyorsanız buyrun ekran başına. tam size göre bir film.

  imdb puanı 6.7/10 olan fim benden ancak 5/10 alabildi ki o da efsane kadronun hatrına.

  !---- spoiler ----!