1. günümüz evlilik tekliflerinin vazgeçilmezidir.
  neymiş tek taş pırlanta, "tek olmanın simgesiymiş", bak bak bak, öncelikle söyleyeyim. o tektaş dedikleri şeyin aslında bir değeri yok. pırlanta "değersiz" bir madendir değeri az olmasından kaynaklanır, ama bu azlık az bulunur anlamında değildir. pırlanta ocakları özelleşmiş ve sadece tek bir kurumun elindedir. bu kurum pırlanta ocaklarını "yakarak" pırlantanın az bulunmasını sağlar. fiyatı bu yüzden yüksek tutulur.

  şimdi bunun tek olmakla ne anlamı var? zaten o erkek için tek olduğumuz için evlilik teklifi alıyoruz.

  bir de bunu reklamlarla kültürmüş gibi yutturmaları yokmu sinir oluyorum. babalarımız analarımıza tek taş yüzüklemi evlenme teklif etmiş?
  bu gelenek 15. yüzyılda avusturya arşidükü maximillian ın, nişanı sırasında burgonya düşesi mary e elmas bir yüzük hediye etmesiyle başlamıştır.
  sol elin dördüncü parmağına yüzük takma geleneği ise, eski mısırlıların aşk damarının bu parmaktan doğrudan kalbe ulaştığına olan inançlarından gelmektedir.

  bağlılığı birşey simgeleyecekse bunun ne olduğunun ne önemi var? önce sevgiye sahip çıkmak gerek, kristal yapılı karbona değil.
 2. evlenmek için yüzük bekleyen ve karatına-fiyatına çok dikkat eden ve evlilik teklifi yüzüksüz olmaz görüşünü savunan kızlarımıza bakınca düşünüyorum da; tek taş yüzük modern zaman başlık parası biraz da.
 3. evlilik masraflarını arttırdığından, boşanmaları azaltması amacıyla süregeldiğini düşündüğüm moderngelenek. *
 4. alyansın anlamına gölge düşüren geleneğimsi. alyans, ta milattan önce 3 binlerde mısır civarında dairenin başlangıç ve bitiş noktası olmamasına istinaden üretilmiş. taşlı yüzüklerin maalesef başlangıç ve bitişi var ve o da pırlantaya tekabül ediyor. normal sade alyans kullanalım ki anlamını yitirmesin gelenekler. tabi önce sevmek bulmak gerek yoksa başı sonu olmayan bir yalnızlık anlamına da gelebilir.
  abi
 5. bana kalırsa topluma "hadi bunu da al, bak bu olmazsa olmaz, bu olmadan evlilik teklifi mi olur" diyerek satın alınması gerekliliği empoze edilmiş bir aksesuar. o zaman her şeyi öyle düşünelim hebele hübele diyecek olanlar vardır elbet. onlara her şey dediğimiz şeyler şu tek taş yüzük kadar gereksiz mi onu da bi düşünün derim. tamamen işlevsiz ve bir o kadar da pahalı. e napalım bize de tüketim toplumu olmanın hakkını vermek düşer vesselam...

  (bkz: ya birisi metafetişizm demişti o bu mu oluyo)
 6. bunu savunanın kültür tartışmaya, sanat eleştirmeye, ne bilryim birilerine troll demeye falan hakkı yoktur. açık açık maldır. gerizekalıdır.

  edit: pardon. ya da yahudi kuyumcudur.
 7. 2005 yılında 39 tane birinci sınıf pırlantayı tanesi 100 dolardan satmıştım. 40 dolara bir rustan almıştım zaten. o zaman öğrendim ki hani sizin bu 3-5 milyar bayılıp aldığınız yüzüklerin büyük kısmı pırlanta bile değil bildiğin 'safir taşı'.

  bi' ara iyi bir başlık açıp sizlere detaylı anlatırım dünyadaki maden+pırlanta-elmas+işleme+sarraf= itelenmiş müşteri profili arasında geçen oyunu. şimdilik kısa bir bilgi vereyim hani olur ya alacak olursanız sonu genelde ''baş'',''lar'' ve ''soy'' ile biten kuyumcudan içeri girer girmez ilk kelimeniz, ''efendim bize g.i.a. (the gemological institude of america) sertifikalı ürünlerinizi gösterin'' zira dünyanın her yerinde kalite+papel değeri aynıdır ve asla değişmez. yoksa aldığınız 5000 tl'lik bir tek taşı 2000'e satmak zorunda kalabilirsiniz. diğer ürünlerdeki teranede ''bizim güvencemiz ve kalitemiz altındaki ürünlerimiz.....'' oldu canım. zaten g.ı.a'yı duyan mini etekli, zarafet timsali ablalarımızın bakışlarından anlarsınız ne demek istediğimi.
 8. umrumda olmayandır. bana tek taş yüzük alacağına, o paranın üzerine biraz daha koyup birlikte dünya turuna çıkmayı bin kere tercih ederim.
 9. ilk kavrama ikincisinden daha çok değer (!) verilerek hazırlanılması gerektiğini düşündüğüm, aile kurulumunun kitapçığı olsa başlangıç başlığında anlatılacak aşamalar.
  tamam şöyle organizasyon yapılsın demiyorum da, birlikte izlemeye gidilen program, konser vb. şeyde sahneye çıkılıp teklif edilmesi bana medeni cesaretten ziyade kolaycılık ve düşüncesizlik gibi geliyor. güzel bir yerde, başbaşayken, kişiye özel cümlelerle teklif etmek çok zor olmamalı.
  yüzük konusunda da, kimileri gösteriş istese de bence boyu değil işlevi önemli.
  ama tabi teklif organizasyonu yapacağım, yüzük alacağım diye de sevdiceği çok bekletip şu hale getirmeyin.
 10. kızların kesinlikle uğraşmaması gereken konulardır.bunları sevmeye kodlandığınızı biliyorum ama artık kendi kendinizi kodlayıp "ne evlilik ne tek taş yüzük" gibi başlıklar açmanızı bekliyorum.