• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
fırtınaışığı arşivi - brandon sanderson
son ıssızlık'tan önceki günlerin özlemini çekiyorum.
elçiler'in bizi terk etmesinden ve parlayan şövalyeler'in bize karşı dönmesinden önceki çağın. dünyada hâlâ büyünün ve insanoğlunun kalbinde de onurun olduğu zamanın...
dünyayı ele geçirdik ve sonra da onu kaybettik. görünüşe göre insan ruhu için hiçbir şey zaferin kendisinden daha zorlu değil.
yoksa o zafer, en başından beri bir aldatmacadan başka bir şey değil miydi? onlar ne kadar zorlu savaşırsa, direnişimizin de o kadar güçlendiğini mi fark etti düşmanlarımız? belki de ısı ve çekicin sadece daha kaliteli kılıçları mümkün kıldığını gördüler. ama çeliği yeteri kadar uzun bir süre boyunca bırakırsan, eninde sonunda paslanıp gider.
izlediğimiz dört kişi var. birincisi hekim, tıbbı bir kenara bırakıp içinde bulunduğumuz dönemin en vahşi savaşında bir asker olmaya zorlanmış. ikincisi öldürürken ağlayan bir katil, bir suikastçı. üçüncüsü yalancı; bir hırsızın kalbi üstüne bir âlimin cübbesini giymiş genç bir kadın. sonuncusu ise bir yüceprens, yani savaş açlığı tükenirken gözleri geçmişe açılmış olan bir savaş beyi.
dünya değişebilir. dalgabağlama ve kırıkkullanma geri dönebilir; antik çağların büyüleri tekrar bizim olabilir. bu dört kişi bunun anahtarı.
bir tanesi bizi kurtarabilir.
ve bir tanesi de bizi yok edecek.

“bir roman yazarının liderlik mekanizmasını ve sevginin insan kalbine nasıl kök saldığını böylesine etkili bir şekilde anlatması sık görülen bir durum değil. sanderson şaşırtıcı derecede zeki bir adam.”
orson scott card

“kitaba bayıldım. başka bir şey söylemeye gerek var mı?”
patrick rothfuss
the new york times çok satanlar listesi'nden
rüzgârın adı'nın yazarı
 1. brandon sandersonın şimdilik 2 kitaplık fantastik serisi. ilk kitap the way of kings(kaladin üzerine odaklı) ve ikinci kitap words of radiance (shallan üzerine odaklı) , 2010 ve 2014'te yayımlanmıştır. 2017'de yayımlanması beklenen 3. kitap oathbringer'ın dalinar karakteri, adı henüz belli olmayan 4.kitabın eshonai karakteri ve 5.kitap stones unhallowed'un ise szeth karakteri üzerine odaklı olduğu söyleniyor. ülkemizde akılçelen kitaplar tarafından yayımlanmakta olan serinin şimdilik sadece ilk kitabı türkçe olarak bulunmakta. ikinci kitabın ise çevirisinin bittiği haberini almakla beraber ne zaman basılacağını ya da basılıp basılmadığını bilmiyorum.
  sonuç olarak the wheel of time tadında bir fantastik seri olduğunu düşünmekle beraber yazarın edebi ve kurgusal zekasını hesaba katarsak her fantastik edebiyat okurunun seveceğini düşündüğüm seridir. ve ayrıca;
  (bkz: the way of kings - brandon sanderson)
  (bkz: kralların yolu - brandon sanderson)