• youreads puanı (10.00)
 1. şehit gitarist ümit yılbar için yazılmış pentagram'ın en hüzünlü eseri. yeni çıkan akustik albümünde yerini almış çok güzel bir şarkı. ruhun şad olsun ümit yılbar. şu da çukurova rock festivalinden elektrikli canlı performans


  From the vision of the pain
  Troygt the corners of the wood
  Times you lived your life

  Bleddin from it's vains of nails
  Lived the pain that never ends
  The tree of death

  Since you were from the dirth
  And raised too high
  Of what life is worth

  When you ease your brain
  See your dreams over
  Fence your eager to fly forever

  Reaching trough the gun
  Role the trigger run
  That's no reason to fly...
  Forever fly

  Few minutes of fallin drops
  To dry the streams of your blood
  You leave your god

  As the mountain on which I close my eyes
  To embrace the future of my last
 2. 92-93 yılı idi ve trail blazer albümünü (yani kasetini) aldığımda kasetteki en çarpıcı şarkı fly forever idi. kasetim kaybolduktan sonra yıllarca şarkının peşine düştüm internet mp3'ler bile derman olmamıştı. hatta lake'in dj'liğinde istediğim şarkıdır. kendisi de trail blazer çalarak pas atmıştı. velhasıl bu haber benim için çok güzel ve özel ogün şanlısoy fly forever gibi bir şarkıdan ben de özledim ben de gibii bir sürece girmiş olsa da bu şarkıyı inanılmaz okumuştur.
  şehit gitarist için o gün de hüzünlenmiştik 25 sene sonra da aynı duygudayım, inanılmaz dokunaklı bir şarkıdır.
 3. pentagram'ın en özel şarkılarından biri. sebepleri üstteki iki yorumda zaten bahsedilmiş. demir demirkan'ın attığı sololar adeta kadere isyan eder gibi bir çığlıkla içine dokunuyor insanın. ogün ise acıdan dolayı yaşadığı öfkeyi dışa vuruyor sert vokaliyle. geçen seneki çukurova rock festivalinde de trail blazer albüm kadrosunun tamamı ve metin türkcan (o da live at the trail'da vardı gerçi) bu şarkıyı seslendirmişlerdi. ve performansları gerçekten çok iyiydi.

  bu şarkının bir de akustik hali yayınlandı. 2017'de yayınlanan akustik albümünün en etkileyici şarkılarından biri bu sanırım. vokal tamamen temiz ve hüzünlü, altyapı tamamen sakin. demir'in solosunda gitarı ağlarcasına hüzünlü bir tonda. 25 yıl öncekinin tam aksi. bu akşam üst üste kaçıncıya dinliyorum bilmiyorum ama dinledikçe dinleyesi geliyor insanın.
  jimi