• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.78)
fullmetal alchemist brotherhood
“insan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez,
bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın,
bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.”

elric kardeşler edward ve alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. deney sırasında büyük kardeş edward bacağını, küçük kardeş alphonse ise bedenini kaybeder. edward elindeki son çareyi kullanıp al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. iki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. al'ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.
 1. death note ile başladığım enime serüvenine bu nadide diziyle devam ettim. başlamadan evvel dizinin iki versiyonu arasında git gel yaşadım. ilk versiyonu 2003 yapımı.

  karar vermek için arkadaşlarıma danıştığımda 2009 yapımı fullmetal alchemist brotherhood serisini tercih etmemi söylediler.

  ilkinin daha duygusal olduğunu, fullmetal alchemist brotherhood'un kurgusunun daha iyi olduğu ve daha sürükleyici olmasının yanında, mangaya sadık kalındığını belirttiler.

  nitekim diziyi bir hafta gibi kısa bir sürede bitirdim. duygu yoğunluğu yaratan, kah güldürüp, kah hüzünlendiren, felsefesiyle düşündüren eşsiz bir dizi. yaşanan onca vahşetin arasında, yaşatmanın mücadelesini veren elric kardeşlerin hikayesi.
 2. 2003-2004 yılları arasında yayınlanan (bkz: full metal alchemist) 'e göre mangasına daha sadık kalınmış bir yapıttır.

  2009-2010 yıllarına arasında gösterilmiştir.

  şahsen hem brotherhood versiyonunu hem de ilk versiyonunu zevkle izledim. son sahnesine kadar farklı duyguları bir arada yaşayacağınız ve hiç sıkılmadan izleyeceğiniz bir seri.
 3. mükemmel bir anime. kimi yerlerde ağlatır, kimi yerlerde güldürür ama bunları hep kaliteli bir şekilde yapar. benim için en kötü yanı, yıllar sonra tekrar izlediğimde (hemen hemen bütün sahnelerini hatırladığımdan olsa gerek) aynı hisleri yaşayamamış olmam. ileride tıp/teknoloji geliştiğinde fma'yı beynimden tamamen sildirip tekrar salya sümük izlerim umarım