• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar nick hornby
futbol ateşi - nick hornby
sonraları kadınlara nasıl âşık olduysam, futbola da öyle âşık oldum: ansızın, açıklanamaz bir şekilde, üzerine kafa yormadan, getireceği acı ve kafa karışıklığını bir nebze bile düşünmeden. 11 yaşında bir çocuğun ayrı yaşadığı babasıyla iletişim kurma yollarından biri olarak gittiği bir futbol maçı nelere kadir olabilir? bir futbol oyunu bir insanın hayatını ne kadar belirleyebilir? kendisini entelektüel olarak tanımlayan bir insan bir oyuna yakasını ne kadar kaptırabilir? alt tarafı bir oyun olan futbolla aşk ilişkisine girmek ne derece mantıklı olabilir? futbol tutkusu bir insanın diğer tutkularını ne kadar etkileyebilir?.. "futbolda dolu dolu bir hayat var"la, "hayat futboldan ibarettir" arasında gidip gelen bir roman futbol ateşi. ve bu soruları soranlara başka bir hayat anlatıyor...bu kitap bir ilk. hem nick hornby için, hem de futbol yazını için. tamam, futbol üzerine bu kitaptan önce de, sonra da birçok şey yazıldı, birçok şey söylendi. ama futbol sevgisi hiç bu kadar güzel anlatılmadı. edebiyatseverler için bu bir roman olabilir. hornby'severler için de koleksiyonun kıymetli bir parçası. oysa futbolseverler bu kitaba bakınca başka bir şey görüyor. çünkü gerçekten futbol bir dinse, bu da onun kitabı olmalı. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. bir adamın futbol ekseninde, hayatını, sevgililerini, aile bağlarını sorguladığı harika bir kitap. arsenal taraftarı bir manyak, hayatının bir döneminde üniversite maçlarını alt ligleri bile yerinde takip eden bir futbolseverin hazin hikayesi. aslında futbolsever demek biraz yanlış olur. hayatının amacını arayan bir adamın, oradan oraya savruluşunun hikayesi.

    tanıtımında geçen bağış erten'e ait "çünkü gerçekten futbol bir dinse, bu da onun kitabı olmalı." tespitine sonuna kadar katılıyorum.