1. lisedeyken yaz tatillerinde gecenin serinliğinden faydalanmaya da çalışarak yatağa girip odanın camını açıp loş bir sarı işık ile sabahlara kadar yaptığım eylemdir. hayatımın en keyif aldığım en dertsiz tasasız stressiz günleridir. iş hayatına atıldığımdan bu yana şu bahsettiğim olayı bir gece dahi yapmak haftaiçinde uyku anlamında yıkıma sebep olacağından lüks oldu.
 2. bunu yapabilmek icin insanin huzurlu olmasi gerekir. uyanacagi gunden bir umidi olmayan, yapacak cok fazla isi olan ve hangisinden baslayacagini bilemeyen bir kisi, muhtemelen kitap okumaya baslayacak gucu de kendinde bulamayacaktir. gece vakti, insanin kendisiyle bas basa kalip hesaplastigi vakittir. bu vakitte, vicdaniniz kitap okumaniza izin veriyorsa, siz sansli ve yasamdan keyif alabilecek birisiniz.
 3. abajürün loş ışığı ve kahve ile birlikte mükemmeli yakalatır.
 4. günün hengamesi içinde okunamayan kitabın geceleri yatakta, berjerde ya da koltukta (vs.) okunmasıdır.
 5. uyumadan önce okumak biraz rğyalara yön vermek oluyor benim için çünkü genelde okuduğumla bağlantılı şeyler görüyorum. gördüğüm rüyanın kitabın ilerleyen sayfalarını gerçekten anlattığına da şahit oldum.

  ama şimdiye kadar uyku öncesi okumanın çok keyif verdiği özel bir kitap var benim için o da siddhartha - hermann hesse. o şiirsel anlatımı ve mini mini anektodlar halinde geçen öğretileri hep daha huzurlu uyumamı sağladı..

  ve bir de tabi küçük prens güzelliği var. masal gibi... keşke küçükken annem bana okusaydı uyumadan önce..

  not: toplam 4 düzeltmede siddhartha yazamadım ya...
 6. e-kitap okumalar yapmaya başlamamla birlikte sabaha kadar sıkılmadan gerçekleştirebildiğim etkinlik.

  ben de siddhartha'yı geçen gece okudum ve aynı şiirsel tadı duyumsadım diyebilirim. :) kesinlikle bazı kitaplar gece okunmalı sanırım, mesela dövüş kulübü, beyaz zenciler de bu listeye ilave edilebilir.

  sanırım e-kitap başlığına yazmam daha doğru olurdu ama bir e-reader edinmek için tereddütte olanların kesinlikle e-reader'ını alması gerektiğini düşünüyorum. okuma ortalamanız birkaç kat birden artabiliyor, üstelik geceleri sahile vs. gidip okuma yapabiliyorsunuz.
 7. kesinlikle uyumaktan daha keyif verici bir etkinliktir.
  eale
 8. daha ilk sayfanın yarısına gelmeden uykumu getirdiği için pek de faydalı olmayan etkinlik.
  lotte
 9. stephen king kitaplarını gece okumak için tavsiye ederim.hele ki kitapları film izliyor gibi kendinizi kaptıran ve bazen sayfaları çevirdiğini dahi fark etmeyen biri iseniz. mesela ben yazarın medyum kitabını yoğunluktan dolayı geceleri okudum(00.00-03.00 arası falan sınırlar esnetilebilir). böyle yorgunluk bir yandan zaten kitabın kendisi bi acayip. kitap sürükleyici olduğu için zaten bırakamıyosun. bi kısmınıda rüyada tekrar gördüm falan. çok etkilenmiştim kitaptan. sonraları gündüz bi daha okudum yine sevdim ama o tadı alamadım o kitaptan.