• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
girdap - talip karamahmutoğlu
istanbul üniversitesi’ni kazanan umut, antalya’dan gelip okul kaydını yaptırdıktan sonra; kantindeki ilanlar yoluyla kiralık bir ev ve iki ev arkadaşı bulur. iki arkadaşıyla birlikte paylaştığı öğrenci evinde yaşadığı bazı mistik, doğa üstü olaylar; umut’un bilgilenme kaynaklarını çeşitlendirdiği gibi, bu donanım farklılığı onun arkadaş çevresini ve yaşam tarzını da değiştirir. karşılaştığı metafizik olaylarla başa çıkmanın bir yolu olarak; ibadetlerle ve ritüellerle örülü daha dini bir hayat tarzını seçen umut için başlangıçta her şey iyi gitmektedir. fakat, bilgilenme kaynaklarının onu götürdüğü yer “siyasal ümmetçi” bir çevre olunca; umut’un da dini yaşantısı, yalnızca ibadetlerle sınırlı kalmayıp “siyasallaşır” ve o artık bir “fundamentalist” olur. bu başkalaşım kahramanımızı; başlangıçtaki arkadaş çevresinden, kız arkadaşından ve son olarak da (seçimi sebebiyle çatıştığı) ailesinden koparır, uzaklaştırır. başlangıçta ve camiye gittiği günlerde sevgi ve hayat dolu olan umut; siyasallaştıktan sonra, kin ve nefretin donattığı saldırgan bir kişiliğe bürünmüştür. bu ruh ve düşünce halinin umut’u götürdüğü son; “intihar eylemcisi” olmaktır
 1. selçuk yöntem , ali sürmeli , ufuk bayraktar , emre canpolat'ın başrollerini paylaştığı türk sinemasının arada kaybolmuş güzel filmlerindendir.
  bir beynin aşama aşama yıkanmasını, hem bazı siyasi partiler hem de bazı sosyal gruplar dini siyasete ve sosyolojiye alet ederek insanların manevi duygularına seslenerek insanları kandırmasını başarılı bir şekilde anlatan filmdir. mutlaka izlenmesi gereken filmlerdendir.
  filmin sonunda ise verilen mesaj nettir ''allah ile aldatmayın''.
 2. mümkünse öncesinde yahut sonrasında takva - özer kızıltan da izlenirse gayet güzel olacak filmdir.
  sonu gerçekten çarpıcıdır, evet "allah ile aldatmayın" ...