• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar Kemal Tahir
göl insanları - kemal tahir
türk edebiyatında köy hayatına ve köylülüğe ‘içeriden' bakışın ilk örneklerinden sayılabilecek ‘göl insanları' için nâzım hikmet, kemal tahir'e yazdığı 13 mart 1941 tarihli mektubunda, "senden o kadar defa dinlediğim adeta birçok satırlarını başlarken sonunu getirecek kadar hatırladığım ilk hikâyeyi yine büyük bir lezzetle, iştiha ile ve gururla okuyorum," demektedir; 7 mayıs 1941 tarihli mektubunda ise düşüncesini açık ve değişmez bir biçimde ortaya koyar: "hiç endişeye düşme ‘göl insanları' türk edebiyatının en güzel dört hikâyesi olarak kalacaktır." (idefix'ten alınmıştır)
 1. hukuk fakültesi 1. sınıfta siyasi tarih dersinde hocanın içindeki "kondurma siyaseti" hikayesini okumamızı istediği ve hatta sınavda ne kadar acıklı bir hikaye olduğundan bütün acemiliğimle bahsettiğimi dün gibi hatırladığım kitap.
  tam bir "hayata başka yerden bakma", "bu insanların yerinde olsam napardım diye düşünme" kitabı.
  her kesime hitap etmez, batı edebiyatı düşkünleri okumasın, türk sosyal bilimcileri mutlaka okusun.
  eyyorlamam bu kadar.
 2. toplumcu gerçekçiliğin edebiyatımızdaki hatrı sayılır eserlerinden biri. o dönemin (1940'lı yıllar) taşra yaşantısını , farklı yörelerdeki anadolu insanını , toplumun sosyo-kültürel dinamiklerini okuyucuya çok güzel anlatır.