• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
grand designs
herkesin düşlerini süsleyen bir ev vardır ama bazılarının düşleri sınır tanımaz ve onlar daha farklı, daha özel evlerde yaşamak isterler. bazıları malzemeyi bile kendi elleriyle seçmek, evdeki tüm ayrıntılara kendisi karar vermek ister. ister de, bu her zaman çok da kolay olmaz elbette.

düşlerdeki evi gerçeğe dönüştürme girişimi ya fizik kanunlarına uymaz ya da cepteki paranın kat kat fazlası gerekir. işte bu noktada bir tasarımcıdan yardım almak en doğrusudur. mesleki birikimiyle düşlerini gerçekleştirmek isteyenlere rehberlik edecek, işin ekonomik boyutunu da göz ardı etmeyecek biri...

programın sunucusu kevin mccloud, tam da bu konularda izleyicilere yardımcı olmaya çalışacak. mccloud, her bölümde farklı kişilerle buluşacak, onların ne istediğini tam olarak öğrenecek ve sonra da hep birlikte bu işin olurunu, olmazını konuşmaya başlayacaklar. ne kadar malzeme gerekir, inşaat için en uygun yer neresidir, ne kadar para ve ne kadar zaman harcanacak gibi birçok konuya açıklık getirecek olan mccloud, yapım aşamasında mekâna ziyaretlerde bulunarak gördüklerini izleyicilerle de paylaşmış olacak. seçilen malzemelerin zamanında teslim edilememesi gibi nedenlerle planlanan sürede bitmeyen evler de, mccloud'un ileriki bölümlerde ziyaret noktaları olacak.

usta tasarımcı, evler düşlerdeki haline kavuştuktan sonra, ev sahipleriyle bir araya gelerek onların mutluluklarını paylaşacak. kendisi de anne ve babasının inşa ettiği bir evde büyümüş olan, cambridge'de mimarlık ve sanat tarihi eğitimi aldıktan sonra kendi işini kuran ve sonrasında televizyon dünyasına adım atarak ekran başındaki izleyicilere de rehberlik eden mccloud, yaşadığı mekânın insanı mutlu kılması gerektiğine inanıyor. digitürk tanıtım sayfasından
 1. grand designs (büyük tasarımlar), el emeği evlerin yapım ve tasarım süreçlerini konu alan reality show. programa konuk olan binalar; yenilikçi tasarım, yapım veya işletim süreçleriyle diğerlerinden ayrılarak öne çıkıyor. ortak noktaları ise işin sonunda sıcak bir yuvaya dönüşüyor olmaları.

  kimi zaman dereceli tarihi eser niteliğinde ahır, kule, ibadethane gibi yapıların/yıkıntıların restorasyon veya rekonstrüksiyonuna; kimi zaman kırsalın veya kentin ortasında sıfır karbon salınımını hedefleyen ekolojik ve kendine yeten binalara; kimi zaman kusursuz detayda minimalist veya yaşanmışlık kokan toplama eşyalarla kurgulanan vintage tasarımlara yer veriyorlar.

  programın en sevdiğim olayı; jeneriğinden çekimlerine, sunucusundan konuklarına naif ve huzurlu atmosferde geçiyor olması. altın zincirli kodamanların, silikonlu barbi bebeklerin magazinel ve şaşalı yaşamlarını izlemiyoruz. vizyon sahibi senden benden insanların hayallerine tanık oluyoruz. otobüs şoförü, çiftçi, demirci, akademisyen, eş cinsel, yaşlı, genç, evli, bekar olabilen konukların bir kısmı mimar veya müteahhit bile kullanmayıp ailesiyle, kendi elleriyle, marangozuyla, demircisiyle inşa ediyor binaları.

  program, yapımı yıllarca süren inşa süreçlerinin önem arz eden dönüm anlarına yapılan ziyaretlerle 40 dakika sürüyor. bu süre zarfından ölümlere, doğumlara, çocukların büyümesine, yaşlılığa, hastalıklara, değişen finansal koşullara tanıklık ediyoruz. yıllar içerinde değişen organik düzenin tasarım ve inşa sürecine etkilerini de gözlemlemiş oluyoruz.

  programın sunucusu da oldukça sarkastik bir insan. sanırım kendisi ingiltere'nin önemli tasarımcılarından. sırf program yapıyorum, konuk ağırlıyorum diye gereksiz pohpohlamalara girmiyor. yeri geldiğinde eleştirisini yapıyor, gerçekçi bakış açıları sunuyor, yeriyor, lafını esirgemiyor.

  programın öğretici bir yanı da var. kendin yap (diy) * projelere meraklı hayalperest insanlara geniş ve yenilikçi bir bakış açısı ve malzeme bilgisi sunuyor. sadece mimariye ve mühendisliğe ilgi duyanlara veya profesyonellere değil, kendi küçük tasarımlarını hayata geçirmek isteyen ekolojist, ekstremist ve tasarımcılara da bolca malzeme çıkar.

  1999 bu yana 14 sezonu devirmiş program, home&entertaintment kanalında türkçe dublajlı seçeneğiyle yayınlanıyor.