• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar Umberto eco
günlük yaşamdan sanata - umberto eco
umberto eco, her ne kadar romancılığıyla daha ön planda olsa da, elbette roman yazmadan önce de sanatı, kültürel ve bilimsel tartışmaları gazete ve dergilerde yayımladığı yazılarla yönlendiriyordu. günlük yaşamdan sanata, eco'nun antik yunan'dan ortaçağ'a, rönesans'tan bilişim çağına uzanan derin birikimiyle göz kamaştıran bir kitap.

umberto eco, en çetrefil konuları her kesimden okurun kolayca anlayabileceği bir dille anlatır. ancak ona özgü ironi, sanatın günlük yaşamın hemen hemen her alanıyla bağlarını kurcaladığı bu denemelere müthiş bir okuma keyfi katıyor: ortaçağ, medya, gösteri kültürü, ölüm cezası, coca-cola... çağdaş yaşamın tüm göstergeleri, eco'nun hayranlık verici yorumlarıyla yeni değerlendirmelere açılıyor. (idefix'ten alıntı)
  1. eco'nun ortaya karışık bir kitabı. kitabın temel konu dizgesi bilhassa sanat üzerine de değil, birtakım kitaplarından ve dergi/gazete yazılarından toplama yapılmış yazılar bütünüdür. aslında böyle olması bir yönden iyidir de, en azından okuyucuyu sıkmıyor. amerika'daki birkaç sanat müzesine yaptığı gezileri, eleştirileri ya da bu müzelerdeki orijinal olmayan kopya sanat eserlerine getirdiği çarpıcı yorumlardan tutun, disneyland'a; bir tişört reklamının kişi/medya üzerinden topluma nasıl uzandığından (ama çoğu zaman bilinçsizce) tutun, kütüphane-kitap/yayınevi politikalarıyla okur arasındaki çıkar ilişkilerine dek birçok konu.. idam hakkındaki kısa görüşleri dahi birçok insanın fikri olgunluğuna katkı sağlayabilecek kalibrede.