• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
günübirlik hayatlar - irvin d. yalom
gerçek psikoterapi öyküleri

roma imparatoru ve filozof marcus aurelius, "hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok," diye yazmış. işte ünlü psikiyatr irvin yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…
yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… irvin yalom'un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikâyeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

"hepimiz bu hayatta bizi anlayacak birilerine ihtiyaç duyuyoruz, ancak öncesinde farkına varmamız gereken birçok şey var. günübirlik hayatlar kendimizi, insanları ve dünyayı anlamamız için bize lekesiz bir ayna tutuyor."

-george vaillant, harvard üniversitesi psikiyatri profesörü-
"bu kitabı okumak, kendi zihninizi önünüze koyup sayfalarını çevirmek gibi… en derinlerde sakladığımız soruları öyle delici bir güçle bulup çıkarıyor ki!"
-steven pinker, psikolog ve yazar-

"insan olmanın ne anlama geldiği sorusuna ışık tutan, maddi ve manevi güçlüklerle dolu bu yolda bize ihtiyaç duyduğumuz yardım elini uzatan hikâyeler…"
-daniel menaker, yazar-

"bilge bir terapistin kaleminden çıkan dokunaklı ve hepimizi ilgilendiren gerçek deneyimler… irvin yalom'dan öğrenecek çok şey var."
- abraham verghese, tıp doktoru-

"irvin yalom'a hayran olmamak elde değil. insanlığın kederini ve neşesini usta bir romancı gibi işlerken hayatlarımızdaki küçük detayların önemini fark etmemizi sağlıyor."
-jay parini, yazar ve akademisyen-
 1. 84 yaşındaki Kaliforniyalı psikoterapist ve yazar İrvin D. Yalom'un son kitabı. Kabaca, ölüm korkusuyla baş etme içerikli 10 adet öyküden oluşuyor. Ayn zamanda, yaklaştığını hissettiği kendi ölümüyle de yüzleşmeye çalıştığı anlaşılıyor. Okuması kolay ve keyifli bir kitap.
  - Hayır hayır keyifli olan ölüm korkusu değil, bunu anlatma biçimi :) -
  Ayrıntılı bilgi için ; http://ankaradanbirokur.blogspot.com.tr/2016/01/gunubirlik-hayatlar.html
  zuzu
 2. nietzsche ağladığında kitabının yazarı irvin d. yalom'un hasta gizliliğine önem verdiğinden hastalardan izin alıp onların isimlerini değiştirerek oluşturduğu gerçek psikoterapi öykülerinden oluşan kitaptir. okunuşu kolay evet ama nedense elimde sürünmekte olan kitap. belki de içinde ölüm ve ölüm korkusuyla ilgili çok öykü bulunmasından olabilir. bence bu, yazarın çok yaşlı olmasından aslında kendi ölüm korkusunu anlatmasından kaynaklanıyor.