1. sistemin yarattığı bencil, güvensiz, paraya tapan, mekanik insanların tanımadığı ve anlamadığı kavramdır değer.

  tüm güzel olgulardan uzaklaştı insanlar. sistemin lejyoner askerleri gibi böl, parçala, yok et komutuna uyarak önlerine çıkan her şeyi ama her şeyi avını parçalayan sırtlan keyfiyle parçaladılar.
  bu insanlar, egoları için avaz avaz bağırırlar. kendilerinden başka herkes onlar için ezilmesi gereken bir böcek gibidir. onlar uzun dillere, sivri dişlere ve parçalayıcı pençelere sahiptir. her şeyi herkesten iyi bilirler.

  dostlukları da düşmanlıkları da çıkarlarla sınırlıdır. bu yüzden güvenilmezlerdir. büyük bir gürültü çıkartırlar, bu gürültüyü hep sürdürürler. bunun sebebi herkesin onlara bakması, sadece onları görmesidir. çevrelerindeki herkesi ürkütüp korkuttukca büyüdüklerini sanırlar. tıpkı çocuk masallarındaki devlere benzerler.
  çıkarlar dünyasının kurallarına uydukları sürece devlikleri de sürecektir.

  bu tip insanlar inanmadıkları şeyleri söyler. duygularını bile kaçakcılıklarına araç yaparlar. çevreleri aynı tip canavarlarla dolu olduğu için pervasızdırlar. çünkü hiç birinin ötekine söyleyecek sözü yoktur. vahşi bir insan sürüsüdür bu ve en rahat edenler en canavar olanlardır.

  kimbilir belki yitirdiğimiz değerleri bir yerlerde bulabiliriz ve belki bir gün insan gibi insan olabiliriz.
 2. günümüz şehirlisindeki değerlerin kayması, olarak da yorumlanabilecek ekonomik sonuç.