1. halley kuyruklu yıldızının bir diğer özelliği ise bir insanın ortalama ömründe iki kere çıplak gözle görebileceği özel bir kuyruklu yıldız olmasıdır (75-76 yılda).

  yıldızlara göre bir takım tarihsel olayların işaretlenmesi ise eski insanların kısıtlı bilgisinden kaynaklanmaktadır.

  çok değil bundan 70-80 sene evvel dünyanın büyük bir kısmının güneş battığında yapabileceği sadece iki seçenekleri vardı.

  -çocuk yapmak
  -gökyüzünü izlemek

  gerçek şu ki hiçbir yıldız bizim yaşantımıza göre yörüngesini veyahut hızını değiştirmez.
 2. bir sonraki halley kuyruklu yıldızı 2061 yılında geçecek. 2061'e kadar ölme diye not düşmüşüm defterime. bence siz de ölmeyin. kim bilir, belki aramızda bu yıldızı uzayda karşılayacak olan olur.
 3. halley kuyrukluyıldızı, neptün'den biraz daha uzağa gider ve güneşe venüs'ten daha fazla yaklaşır. her bir yörüngesini tamamlaması yetmiş altı yıl sürer.
  yörüngesinin büyük kısmında kirli bir buz yığınından başka bir şey değildir.

  ancak, güneşe yakın geçişleri sırasında o kadar ısınır ki, yüzeyindeki maddelerin buharlaşması ve görünür bir akım meydana getirmesi sayesinde atalarımızı etkilemiş olan kuyruğu oluşur.

  halley kuyrukluyıldızının dönüşü 2061 yılında olacak ve muhtemelen çok da göze batmayacak zira güneş sisteminin dünyadan baktığımızda zor gördüğümüz bir yerinden geçecek.

  ancak 2134 yılındaki geçişi gezegenimizden sadece 14 milyon kilometre ötede gerçekleşecek ve bu da gökyüzünde güzel bir görüntü oluşturacak.