1. hasan sabbah on iki imam şiiliği'nin kalesi olan kum kentinde dünyaya gelmiştir.haşhaşiler, hasan sabbah'ın 1090 yılında alamut kalesi'ni almasıyla kurulmuştur.hasan sabbah'ın doğum tarihi günü gününe bilinmemekle birlikte 11. yüzyılın ortalarına rastlar.hasan sabbah, alamut'a yerleştikten sonra 34 yıl boyunca buradan hiç ayrılmamıştır. rivayetlere göre alamut'taki kendi odasından bile sadece birkaç kez çıkmıştır. hasan sabbah'ın amacı selçuklu devleti'nden intikam almaktı. bunun için nizamülmülk ve sultan melikşah'ı öldürmek istiyordu. cünkü devlet sarayında kovulmuştu. hasan sabbah, alamut kalesini aldıktan sonra kalede bazı düzenlemeler yaptı; kalenin asma bahçelerini yeniledi, surlarını güçlendirdi. hasan’ın gençlik yıllarında bir şeyhin ona haşhaş içirmesiyle haşhaşın büyük etkisinde kalmıştı. haşhaşla birçok kişiyi kandırabileceğini o zaman anlamıştı. alamut kalesi’ni aldıktan sonra hindistan'dan haşhaş meyvesini getirdi. dünyanın dört bir yanından köle pazarlarında satılan güzel kadınları aldı. başlarına bir hanım ağası koyarak onların yetişmesini sağladı. şeytani bir zeka.alamut kalesinde yuzyillarca korunabilen yiyecek mahzenleri ve olumden korkmayan muridlerine islettigi cinayetler.öldükten sonra cennete gideceklerini sanan müritler.
  sonuç: ilk orgutlu planli teror.hasan sabbahın suikasçilerine haşhaşiler denmesi sonucu batı dillerinde suikastçinin karşılığı assains olmuştur.
 2. vladimir bartol tarafında yazılmış "alamut" isimli bir roman vardır. hasan sabbah ın hayatını, felsefesini roman tadında anlatır. okumaya doyulmaz. 400 kusür sayfalık kitap 3 günde biter. bitince vay be bu adam neymiş böyle dersinin.
 3. Hakkında onlarca kitap yazılan, kimisi efsane kimisi gerçek bir çok olayla duyduğumuz hassan sabah ve alamut kalesi...rivayete göre dönemin en tehlikeli suikastçılarını yetiştirip devletlere gönderirmiş...birçok devlet adamı sırf bu suikastlara kurban gitmemek için hassan sabaha dokunamazlarmış...gerçekten yaşadığı dönemi düşününce ciddi bir tehlike oluşturmuş bu abimizin şöyle bir hikayeside vardır...buyrun ramiz dayının efsane anlatımıyla dinleyelim

  ramiz dayının hassan sabah hikayesi
 4. assassin's creed'in esin kaynağı tarikatın lideri. hatta "assassin" sözcüğünün kökeninin "haşhaşi" olduğu rivayet edilir.

  -----------------------------------------------

  bir de şiirlerde sıklıkla atıf yapılır kendisine.

  "bırak, silahlarını yarıştırsın dünya!
  ter içinde bir boynun var senin;
  ne rasputin’in gözleri,
  ne odysseus’un dili,
  ne sabbah’ın bahçesi...
  stuxnet desen, benden aciz. "