1. günümüzde yapılması "doğada medeniyetten bihaber yaşayan tek tük insan haricinde" doğada denk gelinmemiş vahşet, lafta medeniyet timsali olan zenginlerce zevklilik göstergesi olarak algılanan katıksız barbarlık, ikiyüzlülük, paranın görsel-tensel zevk adına canla adil olması imkansız takası haline gelen öldürme durumu.
  2. şu hayvanların dili olsa da anlatsalar insanların nasıl iğrenç yaratıklar olduğunu. satın almamakla bu meselenin tükeneceğini sanmıyorum azalır ama bitmez. arz-talep ilişkisi ne kadar dar olsa dahi üretici bunu üretmeye devam eder. bu açıdan dünyada insan hakları(pratikte ne kadar var orası ayrı tartışılır) olduğu kadar hayvan haklarının da önemi, yapılan zulümlerin de cezası olmalı. ki yok ne yazık ki, bu üretici şirketlerin kapatılması gerek.

    iki saniyeliğine tam tersini düşündüğümde o kadar iğrenç ve tiksinç oluyor ki. binbir türlü kumaş vs. çeşidi var onlar neye yetmiyor da gidip hayvanların postlarından giysi yapılıyor aklım almıyor, almayacak da.
  3. kavramlar zaten birbirine girmiş, herkes ket vurmuş olaya, kültürden kültüre farklılıklar anlatılıp hep işin içinden sıyrılıp vicdanen rahatlatmış herkes kendini hayvanlarla olan ilişkilerimizde, kıvırmayı bırakıp insan kendi içinde konuyla yüzleşse çıkartacağı sonuç belli, (bkz: go vegan)

    konu kürk olsa da aslında benzer bir durum söz konusu olduğu için bir örnek vermek istiyorum. kedinin bağırsağını bir kişi deştiğinde psikopat olup küfür/bela yağmuruna tutulurken, kuzunun bağırsağı deşildiğinde yarım ekmek 5 liraya kokoreç oluyor. bu ne yaman çelişki anne ? kürk dediğin bir hayvanın derisi/tüyü, buna isyan edenler deri cüzdan/ ayakkabı /ceket kullanıyorsa, ineğin derisini nasıl hazmedip, tilkinin derisine/ kürküne tepki gösterebiliyor ?
    kimbo