• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar Ahmet Arslan
ibni haldun - ahmet arslan
''arnold toynbee’nin “herhangi bir zamanda, herhangi bir ülkede, herhangi bir zihin tarafından yaratılmış en kapsamlı bir tarih felsefesini tasarlayarak ortaya koyan” kişi olarak değerlendirdiği ibni haldun, bugün çağdaş anlamda tarih biliminin, tarih felsefesinin, sosyolojinin kurucularından biri olarak kabul edilmektedir.


ibni haldun, toplumların gelişimlerini anlamak için tarihsel olayları “umrân bilimi” adını verdiği kavrama dayandırılarak yorumlanması gerektiğini savunur. ibni haldun bu anlamda insanın toplumsal hayatını, örgütlenmesini ve bunlarla gelişen toplumsal süreci, kurumlarla birlikte bağımsız bir bilimin konusu yapmayı düşünen ilk düşünürdür. sadece bu yanıyla bile lübnan’lı ünlü tarihçi p. khuri hitti’nin ifadesiyle, “bütün zamanların görmüş olduğu en büyük filozof ve tarihçilerinden biri olan” ibni haldun, günümüz dünyasında gelişen tarihçilik anlayışının da öncülerinden sayılmaktadır. batı dünyasında hakkında birçok araştırma yapılan ibni haldun üzerine ülkemizde pek az kaynak eser bulunmaktadır. eserleri yayınevimiz tarafından basılmakta olan prof. dr. ahmet arslan’ın, ibni haldun’un toplumbilimi, tarih ve siyaset konularındaki görüşleriyle, din-felsefe ilişkileri üzerine çözümlemelerini içeren bu özenli çalışmasının önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.''
 1. ahmet arslan bu kitapta umran biliminin kurucusu olan ibni haldun hakkında çok detaylı bilgiler veriyor. kitapta ibni haldun'dan yola çıkarak bilimler sınıflamasına ve özellikle ilahi felsefe üzerine ilgi çekici parçalar mevcut.
  ayrıca kitabı okuduktan sonra (bkz: ibni sina) 'nın (bkz: hay bin yakzan) kitabını ve (bkz: cüveyni) 'nin (bkz: kitabül irşad) 'ını da almaya karar verdim. felsefenin bu bölümüne ilgi duyanlar için bu ikisini de öneririm.
 2. “ortaçağın karanlık gecesinde muhteşem ve münzevi bir yıldız; ne öncüsü var ne devamcısı.”
  -cemil meriç.