1. incesaz, 1997 yılında murat aydemir, derya türkan ve cengiz onural tarafından oluşturulan bir müzik grubu.

  grup, çalışmaları sırasında yedi müzik albümü çıkarmış, ikinci bahar (1998-2002), ekmek teknesi (2002-2004), çınaraltı (2003) ve sev kardeşim (2006) dizilerinin müziklerini yapmıştır. murat aydemir, derya türkan ve cengiz onural'ın 1996 yılında bir araya gelmesi ile başladı. üçlü, başta tanbur, kemençe ve kanun olmak üzere geleneksel türk müziği sazlarının baş rollerini oynadığı, çağdaş tınılar, armoniler ve düzenlemelerin türk müziği makam ve perdeleriyle birlikte yeniden üretildiği bir müzik üzerinde hemfikirdi. aydemir ve türkan geleneksel öğretiden, konservatuar eğitiminden, onural ise yeni türkü gibi yukarıda sayılan önermeleri pop müzik düzleminde kısmen uygulamış bir grup müziğinin birikiminden gelmekteydi.

  1997'de ilk albümün çalışmaları sırasında gruba kanunda taner sayacıoğlu katıldı ve "bir / eski nisan" bu kadroyla hazırlandı. kalan müzik tarafından 1999 yayınlandı. albüme mahinur özüstün ve murat buket vurmalı çalgılarla, muammer ketencoğlu akordeonla, uğur işık viyolonselle ve ismail soyberk bas gitarla katkıda bulundu. ketencoğlu ve işık'ın katkıları sonraki tüm albüm çalışmalarında da sürdü.

  1999-2001 yıllarında grup türk televizyon tarihinin iz bırakan dizilerinden birine müzik yaptı: ikinci bahar. bu dizinin soundtrack albümü de 2000 yılında post müzik tarafından yayınlandı. ikinci bahar albümü karma bir albüm olduğu için grubun daha ilk albümden benimsediği numaralamaya girmedi. bu süreçte gruba vurmalı çalgılarda ahmet özbilen ve hüseyin tuncel katkıda bulundu.

  2001 yılında bas gitarda akın aral'ın da katılmasıyla üçüncü ince saz albümü ortaya çıktı: "iki / eylül şarkıları" (kalan müzik, 2002). bu albüm ağırlıklı olarak bir şarkılar albümüydü ve şarkıları trt istanbul radyosu'nun değerli ses sanatçısı melihat gülses okuyordu.

  2003 yılında vurmalı çalgılarda engin gürkey ince saz'a katıldı (bu katılım iki albüm boyunca sürdü). bu ekiple üçüncü albüm tamamlandı ve mayıs 2004'te yine kalan müzik tarafından yayınlandı: "üç / istanbul'a dair". albümde ilk kez klasik yaylı çalgılar dörtlüsünün (kemanlar: cihat aşkın ve hakan şensoy, viyola: efdal altun, viyolonsel: hakkı öztürk) eşliği duyuluyordu. solist sazlar olan tanbur, kemençe, kanun ve klarnet tıpkı ilk albümlerde olduğu gibi makam perdelerinden taviz vermezken, düzenlemeler ve armoni anlayışı çağdaş çizgiden geri kalmıyordu.

  2001-2005 yıllarında ince saz, atv'de yayınlanan "ekmek teknesi" (yönetmen: metin günay) ve trt'de yayınlanan "çınaraltı" (yönetmen: andaç haznedaroğlu) dizilerinin müziklerini yaptı.

  dördüncü albüm, grubun yine yeni bir açılımı oldu. "dört /mazi kalbimde" albümünde, dilek türkan'ın okuduğu şarkıların bir bölümü, yüzyıl başlarının zevkini ve modasını yansıtan tangolardı ve türker çolak, vurmalı çalgılarla ilk kez ince saz'da bu albümle yer aldı. bu albüm de yine kalan müzik tarafından 2005'te yayınlandı.

  ince saz 2006 yılında kanal d'de yayınlanan, cankat ergin'in yönettiği ?sev kardeşim? dizisinin müziklerini yaptı. bu dizinin müziklerinden bir bölümü, daha sonra yayınlanan albümlerde yer aldı.

  ekim 2007'de yayımlanan "beş/elif" albümünde, cengiz özkan'ın okuduğu, kerkük ve kırım da dahil olmak üzere 15 değişik yöreden alınmış türkülere yer verildi. bu albüm birbirinden hiç de uzak olmayan türk müziği'nin türküleriyle şarkılarını bir araya getiriyordu.

  "altı / kalbimdeki deniz" albümü, 2009 mart ayında yayınlandı. ince saz şarkılarının ağırlıkta olduğu bu albümde de yine yüzyıl öncesinin şarkılarına yer verildi. albümde efdal altun (viyola), hakkı öztürk (viyolonsel) ve umut sel (kontrbas) konuk sanatçı olarak yer aldılar. albümün solistliğini dilek türkan ve bora ebeoğlu yaptılar. ince saz'ın bugüne kadar çeşitli projelerde birlikte çalıştığı solistler arasında (alfabe sırasıyla)

  2009 yılında "berlin filarmoni" konser salonunda gerçekleşen incesaz konseri ile volkan hürsever incesaz grubuna dahil oldu.

  incesaz 2008 yılında thy'nin kuruluşunun 75. yılı şerefine macar radyo senfoni orkestrasıyla birlikte "yollar" isimli cd ve dvd'den oluşan bir çalışma yaptı ve özel bir konser verdi. içinde dilek türkan'ın da solist olarak yer aldığı "7/yollar" 2011 yılında kalan müzik tarafından yayınlandı.

  2013 yılında ezgi köker'in incesaz'a katılmasının ardından 2014 yılı ocak ayında "8 / geçsin günler" yayınlandı. bu albümün solistleri ezgi köker ve bora ebeoğlu oldular. kemençede emre erdal, viyolonselde hakkı öztürk ve klarnette evrim güvemli konuk sanatçılar olarak yer aldılar. ayrıca rezonans acapella korosu da 3 esere sesiyle katkıda bulundu[1].

  incesaz'ın bugüne kadar çeşitli projelerde birlikte çalıştığı solistler arasında;

  sezen aksu
  güzin değişmez
  gülcan kaya
  aşkın nur yengi
  çiğdem yarkın
  zuhal olcay
  leman sam
  münip utandı
  melihat gülses
  bora ebeoğlu
  cengiz özkan
  dilek türkan
  ezgi köker bulunuyor.

  kaynak: wikipedia
 2. Dün adü'de dinlediğim, çok uzun zamandır adını bilmeme rağmen dinlemediğim için pişman olduğum grup. Ayrıca ezgi köker'in sesi nedense bora ebeoğlu'nu gölgede bırakıyormuş gibi hissettim. Sahnedeki sempatik duruşuyla beni kazanmıştır.

  Eğer okuyorsanız çok teşekkürler, tekrar gelin adü'ye.

  Edit: Dinlemek isteyenler için spotify url'sini paylaşmak isterim.
 3. yabancı birisi bana türk müziği öner dese, incesaz açıp dinletirim. o kadar güzel müzik yapıyorlar. hem modern, hem de geleneksel bir havası var.
 4. 9 kasım da moda sahnesinde olacaklar. biletleri neredeyse tükenmek üzere. isteyenler buradan biletlere ulaşabilir.

  gün ve saat olarak çok ters olunca uzaktan bakıyorum; kedi-ciğer hesabı.