1. başka kişilerin buluşlarını fikirlerini kendisine aitmiş gibi gösterme durumudur. kısacası hırsızlık veya sahtekarlık'dır.
 2. araklamanın kibarca söylenişi
 3. plagiarism
 4. fsek m. 71/3: "bir eserden kaynak göstermeksizin iktibasta bulunan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır."

  yükseköğretim kurumlari yönetici, öğretim elemani ve memurlari disiplin yönetmeliği
  kamu görevinden çıkarma
  madde 11 – aşağıdaki disiplin suçlarını işleyenlere kamu görevinden çıkarma cezası verilir. kamu görevinden çıkarma cezası alanlar yükseköğretim kurumlarında öğretim mesleğini icra edemezler.
  kamu görevinden çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
  ...
  n- bir başkasının bilimsel eserinin veya çalışmasının tümünü veya bir kısmını kaynak belirtmeden kendi eseri gibi göstermek.
 5. şu an prof olmuş pek çok akademisyenin sağından solundan bir şekilde bulaştığı suçtur.
 6. memleketin en büyük üniversitelerinde dahi aleni bir şekilde yapılan, defalarca karşılaştığım hırsızlık yöntemi. ayrıca; (bkz: arakçılık) (bkz: kaldırımcılık)

  suçtur ancak memleket dahilinde ciddi bir yaptırımı yoktur. hatta copyleft argümanlarıyla kendilerini savunanlar bile vardır.

  en son şöyle bir şeye şahit oldum; bir kaç ay önce akademik bir dergide yayınlanan bir makalenin 2 sayfasının kelimesi kelimesine 1 sene önce yayınlanan başka bir makaleden kopyalandığını farkettim. makaleyi biraz daha incelediğimde, metnin farklı bir kaç makaleden ve kitaptan oluşturulduğunu farkettim. makalenin 'yazarı' ise isim yapmış bir üniversitede görevli olan; yardımcı doçent sıfatına sahip bir akademisyendi.
  lifer
 7. türkçe'de intihal sözcüğüne karşılık gelen kavram. türkiye'deki birçok akademisyenin işlediği bir suç olmasından daha kötüsü, geleceğin akademisyenleri olacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin bir kısmının bu kavramdan haberlerinin bile olmamasıdır. (bkz: based on a true story)
 8. youreads'te de sıkça rastladığımız durum. hatta 4 haziran 2016 itibariyle "kaynak dahi belirtilmeden" wikipedi'den birebir kopyalanmış bir içeriği dünün en beğenilen yorumları listesinin en başına oturtmuşuz. kullanıcı olarak kendim ve youreads adına utandım.

  yorum girme usulleri'nin 3. maddesinde açıkça belirtilmiş olmasına rağmen moderasyonun ortak kararı doğrultusunda; başka bir alandaki tüm içeriğin birebir kopyalanmasına - belki de bir emeğin izinsiz çalınmasına - "kaynak belirtildiği sürece" müsamaha gösteriyoruz.

  !---- yorum girme usulleri ----!
  3. kitap, makale vb. gibi kaynaklardan alıntı yapılabilir. ancak yorum içeriği diğer sitelerden kopyala-yapıştır şeklinde getirilmemeli, özgün olmalıdır.
  !---- yorum girme usulleri ----!

  kişisel bakış açıma ve youreads'i konumlandırdığım yere göre intihalin youreads'te yeri olmamalı. youreads'te giriler "yorum" adıyla anılmakta. yorum, bir kavrama dair belli bakış açısıyla özgün açıklama getirmektir. bu noktada intihal ile alıntı kavramları arasındaki farkı ayırt etmek gerekiyor. alıntı, başka bir yazının belli bir "parçasını" kaynak belirterek kullanmakken; bir yazının/eserin tümünün, - kaynak belirtilmiş olsa dahi - eserin sahibinden "izinsiz" kopyalanması intihale girer, etik değildir.
 9. lise ve universite yillarinda kopyala-yapistir anlayisiyla odev yapan genclerimiz, akademik dunyaya girdiginde bu aliskanliklarini kolay kolay birakamiyorlar ve kaynagi belirtilmemis, kaynagi bilinmeyen bilgiler sistemde dolasiyor. lise ve universite duzeyinde verilecek birkac etik dersi ile ileriye donuk intihalleri onlemek gayet mumkun. bahsettigim bilinmeyerek yapilan intihaller. kimisi bu yaptiginin suc oldugunun farkinda degil. bilerek intihal yapip alaninda yukselen ve akademik hayatina devam edebilen akedemisyen bozuntularindan bahsetmiyorum.